Anasayfa , Haberler , Eşini ve 7 çocuğunu Ege Denizi’nde kaybetti

Eşini ve 7 çocuğunu Ege Denizi’nde kaybetti

15121e

 

Ege Denizi’nde batan bir mülteci teknesinde eşini ve yedi çocuğunu kaybeden Suriyeli Ali Alsaho, kayıplarından insan kaçakçılarını sorumlu tuttu.

Çeşme’de BBC Türkiye muhabiri Mark Lowen’a konuşan Ali Alsaho insan kaçakçılarının kendilerine, can yeleği giymelerine gerek olmadığını, teknenin güvenli olduğunu söylediklerini aktardı.

Suriyeli mültecileri taşıyan tekne, bu hafta başında motor arızası sonrası batmıştı.

Ali Alsaho’nun kaybettiği çocuklarının en büyüğü 9 yaşında, en küçüğü ise sadece 20 günlüktü.

Çocukların bazılarının cesetleri denizden çıkarıldı, bazı çocuklar ile annenin cesedi ise hala bulunamadı.

151210102232_alsohofamily_624x351_bbc_nocredit

‘Suriye’de kalsınlar’

IŞİD militanlarından kaçtıklarını söyleyen Ali Alsaho, kendisi ile aynı yolculuğu yapmak isteyen Suriyelilere de, iç savaşa karşın ülkelerinden ayrılmamaları çağrısı yaptı.

Suriyeli mülteci, “Bu riski almayın. Deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeyin. Çocuklarınızı kaybedersiniz. İnsan kaçakçılarının hepsi hain. Bize 15 dakikada Yunanistan’da olursunuz dediler. Herkese, buraya gelmemeleri ve tüm zorluklara karşın Suriye’de kalmaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Çeşme açıklarında bu hafta Afganistan uyruklu mültecileri taşıyan bir lastik bot da batmış; biri bebek, 6 çocuk ölmüştü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre bu yıl Yunanistan’a giren sığınmacı sayısı 750 binden fazla.

Yine bu yıl Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak isterken hayatını kaybeden ya da kaybolan mültecilerin sayısı ise 3 bin 500’i aştı. (BBC Türkçe)