Anasayfa , Avrupa , Tescilli Hırsız, Onanmış Katil, Faşist Diktatör Erdoğan Köln’de Protesto Edildi!

Tescilli Hırsız, Onanmış Katil, Faşist Diktatör Erdoğan Köln’de Protesto Edildi!

K12KÖLN | 26-05-2014 | Tescilli Hırsız, Onanmış Katil, Faşist Diktatör Erdoğan 24 Mayıs’ta Köln’de Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu ve Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi bileşenleri tarafından kitlesel olarak protesto edildi.

Köln’de tarihi bir gün daha yaşandı. Almanya tarihinde göç kendi olarak bilinen ve Türkiyeli göçmenlerinde en yoğun yaşadığı Almanya’nın Köln kenti 24 Mayıs’ta tarihi bir mitinge daha ev sahipliği yaptı. R.T. Erdoğan’ın yandaş kurumu olan ve Türkiye’deki hükümetin lobi faaliyet yürüten UETD’nin kongresine katılmak için geldiği Köln’de Demokratik Güç Birliği Platformu bileşenleri verdikleri sözü tekrar yerine getirdiler. Bu söz birliğin oluşturulduğu dönem Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde; Almanya’ya her geldiğinde onun karşısında olunacağı ve mutlak protesto edileceğiydi.

R.T. Erdoğan’ın Köln’e geleceği haberinden sonra Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) merkezi miting yapması çağrısından sonra,  Demokratik Güç Birliği Bileşenlerinin aktif çabaları sonucu ortak bir yürüyüş ve mitinge dönüştürülerek, güçlü birleşik bir karşı koyuş örneği sergilendi.

24 Mayıs sabahı,  geçmiştin günümüze bir çok miting ve yürüyüşe ev sahipliği yapmış Ebertplatz´da Avrupa’nın bir çok kentinde kitleler toplandılar. Alana sığmayan kitle yan caddelere taşıdı.

Önde AABK bileşenleri, ardında Demokratik Güç Birliği bileşenleri ve diğer devrimci parti ve örgütlerin, demokratik kitle örgütlerin oluşturduğu, herkesin kendi rengi ve pankartlarıyla katıldığı görkemli bir başlangıç oldu.

ATİK’de bu yürüyüşe kitlesel olarak katılmak için önceden hazırlıklarını yapmıştı. İsviçre, Hollanda, Belçika ve Almanya’dan ATİK kitlesinin yoğun bir katılımı söz konusuydu. ATİK; “Soma kaza değil toplu katliamdır” Almanca ve Türkçe hazırladığı pankart ve ardından ATİK, YENİ KADIN, YDG bayraklarıyla yürüyüşe katıldı.

Gene bir çok ülkeden PARTİZAN kitlesi de yoğun bir şekilde yürüyüşe katıldı. Partizan “Roboski’de, Gezi’de, Soma’da Ölen Biziz, Faşizmi Mezara Gömende Biz Olacağız” pankartı ve çok sayıda Partizan bayraklarıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş boyunca Türkiye’deki Kürtlere, Alevilere, İşçilere, Kadınlara, Gençlere ve LGBTİ bireylere ilişkin saldırılar ve bu saldırıların arkasında yatan faşist zihniyet ve onun günümüz temsilcisi katil Erdoğan’ın teşhiri sürekli yapıldı. ATİK’in Soma katliamına ilişkin çıkardığı bildiri, ATİF’in faşist Erdoğan’ın Köln’e gelmesine karşı çıkardığı bildiri, PARTİZAN’ın soma katliamı ve Okmeydanı’nda polisin öldürdüğü Uğur Kurt’a ilişkin çıkardığı bildiriler, ABDEM ve DGBP’nun ortak çıkardıkları bildiri ses cihazının olduğu arabada sürekli okundu.

Gene arabada Alman örgütlerden, MLPD, Rebell, SOL, Rote Aktion Köln’den temsilcilerde konuşma yaparak, Erdoğan’ın Köln’e gelişini protesto ettiklerini ve demokratik güçlerin yanında olduklarını vurguladılar. Ayrıca AGİF temsilcisi de yaptığı konuşmada, Erdoğan’ı teşhir etti.

Yürüyüşte ATİK başkanı YILMAZ GÜNEŞ’de bir konuşma yaparak, kitleyi selamladı. Güneş yaptığı konuşmada, faşist TC devletinin geliştirdiği katliamlar, başta Kürtler ve Alevilere yönelik olmak üzere tüm ezilenlere, azınlıklara yönelik saldırıların üzerinde durdu. Son olarak Soma’da ki işçi katliamının sorumlusunun faşist TC ve onun günümüz temsilcisi R.T Erdoğan olduğun, halkın mutlaka bunlardan hesap soracağının altını çizdi. Güneş konuşmasında kitleleri ortak mücadele etmeye çağırarak, “ Bizler Soma’daki işçi kardeşlerimizin, Roboski’de katledilen Kürt kardeşlerimizin, hesabını sormak istiyorsak daha yoğun bir şekilde mücadele etmeliyiz, kenetlenmeliyiz. Faşist Erdoğan bugün Köln’e gelmesinin en önemli nedeni buradaki göçmen kitlesini bölüp parçalamak, ya bendensin, yada karşımdasın politikasının geliştirilmesidir. Dolayısıyla bugün burada yaptığımız gibi, bu politikalara karşı ortak mücadeleyi geliştirelim, birlik-mücadele-zafer sloganımızı daha gür ve ortak bir şekilde atalım” diyerek konuşmasını bitirdi.

Yürüyüş boyunca AABK’nın cihaz arabasında örgüt temsilcileri de konuşmalar yaptılar. ATİF’in temsilcisi genç bir YDG’li de Almanca yaptığı konuşmada, Türkiye’de son dönem yaşanan saldırılar, katliamlar ve özelde de Soma’daki işçi katliamına değinerek, faşist Erdoğan’ın bunun sorumlusu olduğunu ve Almanya’da defolup gitmesini haykırdı. Kitle tarafından yoğun sloganlarla karşılık bulan konuşma, çevrede bulunan Almanlarında dikkatini çekti.

Binlerce insandan oluşan ATİK ve PARTİZAN kitlesinin,  coşkulu ve yürüyüş boyunca gür bir şekilde haykırdıkları sloganlar ve disiplinli yürümeleri oldukça göze çarpıyordu. Cihaz arabasında yürüyüş boyunca Grup Haykırış üyelerinin yaptığı müzik ve haykırdıkları sloganlar kitleyi oldukça coşturdu. Gene Grup Haykırış’ın seslendirdiği “İndik Maden Ocağına” marşı tüm kitle tarafından ortak bir koro şeklinde söylendi. Yürüyüş boyunca Almanca ve Türkçe olarak sloganlar yoğun bir şekilde haykırıldı.

Yürüyüşe Alevi ve Kürt’ler başta olmak üzere, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler ile birlikte, ATİK, PARTİZAN, YDG, Yeni Kadın, ÖDA, AGİF, ADHK, DİDF, TKP, EÖC, SKYP, Kaldıraç, Anadolu Federasyonu, KKP, Kaldıraç, Suriyeliler ve ÇARŞI grubu katıldı.

Yürüyüşün bitişinde yapılan mitingde ABDEM ve Demokratik Güç Birliği Platformu olarak ortak bir konuşma yapıldı. Ayrıca AABK başkanı Turgut Öker, AABF başkanı Hüseyin Mat ve diğer federasyon başkanlarıyla birlikte, SPD, Sol Parti, CDU, Yeşiller Partisi temsilcileri de birer konuşma yaptılar. Gene gezi şehitlerinden Ahmet Atakan’ın annesinin yaptığı konuşma tüm kitleler tarafından slogan ve alkışlarla karşılandı.

Yürüyüşün genel katılımı konusunda, bir çok rakamlar verilmektedir. AABK’nın yaptığı açıklamada katılımın 100 bine ulaştığıdır. Faşist Erdoğan’ı dinlemeye gelen kitlenin beş katı bir katılım olması, onun Almanya’da hoş görülmediğinin bir açık ifadesidir. Ve bir kez daha yenilemek gerekiyorsa; Tescilli Hırsız, Onanmış Katil, Faşist Diktatör Erdoğan her defasında geldiğinde yüzbinler olarak karşısında olacağız.