Anasayfa , Manset , Eren Keskin: ‘Tek tip elbise’ dayatması darbe anlayışından doğmuştur

Eren Keskin: ‘Tek tip elbise’ dayatması darbe anlayışından doğmuştur

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, hükümetin cezaevlerine uygulamayı planladığı ‘tek tip’ kıyafete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Getirilmek istenen uygulamanın “düşman ceza hukukunun” bir sonucu olduğunu savunan İHD Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, “Bu uygulama darbe anlayışının bir ürünüdür. Kaygı verici bir süreç başlıyor” dedi.

“Tek tip elbise”nin AİHM’in 14’üncü maddesine aykırı olduğunu anımsatan Keskin, “Ayrımcılık içermektedir. Evrensel bir hukuk ilkesi olan masumiyet karinesine de aykırıdır. Çünkü bu insanlar tutuklu olarak yargılanıyor. Haklarında bir ceza verilmemiş ve henüz bir hüküm yok. ‘Tek tip elbise’ giydirilerek açıkça suçlu ilan ediliyorlar. Diğer insanlardan da ayrı tutuluyorlar. Bu açıdan tamamen insan haklarına aykırı bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.

‘DARBE ÜRÜNÜDÜR’

1980 sonrası yargılamalarda da “tek tip elbise”nin dayatıldığını hatırlatan Keskin, şöyle konuştu:

“O dönem mahpusların bu uygulamaya nasıl karşı direndiklerini ve bu yüzden nasıl işkence gördüklerini, duruşmalarda saldırılara uğradıklarını ve bu yüzden uzayan davaları çok büyük hak ihlallerini yaşamıştık. Ve bugün AKP’nin iktidara geldiğinde en çok şikayet ettiği şey askeri vesayetti. Ve bu vesayetin tüm insanlık dışı uygulamalarını bugün AKP de uygulamaya koyuyor. Yani ‘tek tip elbise’ dayatması aslında bir darbe ürünüdür. Darbe anlayışı bir üründen doğmuştur. Ve bugün de uygulanıyor olması aslında düşmanca ceza hukukunun bir sonucu olduğunu düşünüyoruz”

‘SİYASİLER BU UYGULAMAYI KABUL ETMEYECEKTİR’

‘FETÖ’ diye adlandırılan davada yargılananların bu uygulamaya nasıl tavır göstereceklerini bilemediklerini ifade eden Keskin, şöyle devam etti:

“Çok uzun yıllar siyasi davalara giren bir avukat olarak, siyasilerin nasıl davranacağından çok eminim. Tabi ki bunu giymeyeceklerdir. Böyle onur kırıcı bir uygulamayı kabul etmeyeceklerdir. Bu nedenle cezaevlerinde ve duruşmaya gidiş ve gelişlerinde çok yoğun şiddet uygulamalarına tanık olabileceğimiz endişeleri yaşıyoruz. Bu nedenle bize göre kaygı verici bir süreç başlıyor”

‘İNTİKAMCI BİR YAKLAŞIMIN ÜRÜNÜDÜR’

“Çünkü, hukukçu olarak gerek Türkiye’nin iç hukukunun gerekse de altına imza attığı tüm uluslararası sözleşmelerinin yerle bir edildiği bir süreç yaşıyoruz. Hukukla değerlendirme yapamam. Bu sadece intikamcı bir yaklaşımın ürünüdür. Bir an önce vazgeçmelerini diliyorum. Şu anda yaşadığımız süreç bana göre; bir çılgınlık sürecidir. Şu anki süreç hiçbir tanımlamaya uymuyor. O nedenle de hukuk içinde kalarak bir şey de diyemiyorsunuz. Sözün bittiği yerdeyiz. Söz bitmiş bu durumda”

DERİN DEVLETİN İSTEDİĞİ HER ŞEY YAPILIYOR’

“Şu anda AKP derin devletle uzlaştığı için derin devletin istediği her şey oluyor. Ama bu derin devlet yarın onlara da aynı şeyi yapabilir. Yani bu konuda hiç kimse güvenmesin. Türkiye’nin o çekirdek yapısının, her zaman varlığını koruduğuna inanıyorum. Şu anda bizim derin ve kirli dediğimiz o çekirdek yapının istediği her şeyin olduğunu düşünüyorum”

 NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele saldırı düzenleyen askerlerin yargılandığı davada bir sanığın ‘hero’ (kahraman) yazılı tişört ile mahkemeye gelmesi üzerine ‘tek tip kıyafet’ tartışması gündeme gelmişti.

Erdoğan, İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde yapılan 15 Temmuz etkinliklerinde yaptığı açıklamada, “FETÖ’cülerin bu iyi günleri. Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise” demişti.

Dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘tek tip kıyafet’ konusunun toplantıda ele alındığını ifade ederek, “Adalet Bakanlığımız çalışma yapacak. ‘FETÖ’ başta olmak üzere terör örgütü üyelerinin mahkemelere tek tip kıyafetle gelmeleri sağlanacak” ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, düzenlemenin yeni yayınlanacak OHAL KHK’sı ile yürürlüğe girebileceğini açıklamıştı.

HDP, CHP ve birçok sivil toplum kuruluşu tek tip kıyafet uygulamasına karşı çıkarken, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutukluların kıyafetlerinin toplatıldığı basına yansımıştı. (Dihaber)