Home , Dünya , Enternasyonal savaşçılar törenle ülkelerine uğurlandı

Enternasyonal savaşçılar törenle ülkelerine uğurlandı

ROJAVA |17.12.2016| Kobanê ile Afrin arasındaki koridorun açılması için Minbic’in batısında devam eden çatışmalar sırasında Türkiye’nin gerçekleştirdiği hava bombardımanında şehit düşen Minbic Askeri Meclisi’nin iki enternasyonal savaşçısı Michael İsrail (Robîn Agirî) ve Anton Lescbik (Zana Ciwan) törenle ülkelerine uğurlandı.

Rojava’nın Derik kentindeki hastaneden alınan iki enternasyonal savaşçı, askeri tören için araç konvoyu eşliğinde Derik’ten Semelka Sınır Kapısı’na getirildi. Konvoyun geçtiği köylerdeki halk, şehitleri „Şehit namîrın“ sloganı ile karşılandı.

Cizir Kantonu İşçi Emekçi Komitesi adına konuşma yapan Katker Bakur, şehitleri andı. Michael İsrail’in, sadece DAİŞ faşizmine karşı savaşmadığını, tüm ezilen emekçiler adına emperyalist barbarlığa ve kapitalist sömürgecilere karşı savaşmak için Rojava topraklarında olduğunu kaydeden Bakur, „Robîn yoldaş çok iyi bir emekçi ve işçiydi. O hep nerede haksızlığa uğramış bir ezilen emekçi, işçi sınıfı varsa orada yer alıyordu“ dedi.

Bakur, konuşmasını şöyle sürdürdü: „Robîn yoldaş Minbic’te şehit düştü ama o artık bütün işçilerin, emekçilerin, ezilen halkların mücadelesinde yaşayacak. Onun Rojava topraklarında verdiği mücadele bütün işçilere örnek oldu. Robîn yoldaşı artık işçilerin, emekçi halkların mücadelesinde yaşatacağız. Onu unutmayacağız, unutturmayacağız.“

„Şehit namırın“ şiarını haykıran Katker Bakur, konuşmasını İngilizce olarak „Bütün dünyanın işçileri birleşin“ sözü ile tamamladı.

Konuşmaların ardından Michael İsrail ve Anton Lescbik’in tabutları Irak’tan gelen ambulanslara bindirilerek, ülkelerine gönderilmek üzere uğurlandı. (Kaynak: Özgür Gelecek)

scroll to top