Anasayfa , Avrupa , Enternasyonal Savaşçı Ivana Kitlesel Bir Şekilde Son Yolculuğuna Uğurlandı

Enternasyonal Savaşçı Ivana Kitlesel Bir Şekilde Son Yolculuğuna Uğurlandı

IMG_0468 DUİSBURG | 15-03-2015 | 7 Mart’da Rojavanın Cizire Kantonuna bağlı Til Temir’de faşist DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışmada şehit düşen MLKP savaşçısı enternasyonal devrimci Ivana Hoffmann (Avaşin Tekoşin Güneş), doğup büyüdüğü kent olan Almanya’nın Duisburg’da binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Babası Togolu, Annesi Alman olan Almanya doğumlu Avaşin Tekoşin Güneş, dünyanın dört bir yanında emperyalizm güdümlü sömürü, vahşet ve barbarlığa karşı enternasyonal dayanışmanın ve mücadelenin en can alıcı örneği oldu.

Yeni Kadın, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi tarafından organize edilen yürüyüş ve tören, öğle saatlerinde Duisburg Hamborn’da toplanarak başladı. Burada birçok kadın örgütlerinin açıklamaları yapılırken kitle toplanmaya devam ediyordu.

Alanda, Rojava ve Kobane’de şehit düşen MLKP savaşçılarının resimlerinin bulunduğu çok sayıda bayraklarının bulunduğu törene, bayrakları ve Ivana Hoffmann’ı sahiplenen pankartları ile Partizan ve devrimci-demokrat kitleler tarafından sahiplenildi.

SKB Başkanı Esra Demir yaptığı konuşmada, Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı sürdürülen onur ve özgürlük mücadelesini selamlayarak, “Ivana’nın izinden yürüyeceğiz. Hepinizi Ivana’nın mücadelesina çağırıyorum. Rojava’da şehit düşen yiğit kadınları selamlıyorum” dedi.

Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) ise, “Ivana’yı ev yıkımlarına karşı mücadelede tanıdık. Ivana her zaman aklımızda ve mücadelemizde kalacak” diyerek devam etti.

“Enternasyonal zincirlerin halkası oldu” diyen Yeni Kadın, “Kadınlar tarih yazmaya devam ederken, direnen kadınlardan biriydi Ivana Hoffmann. 6 Aydır şanlı direnişin içinde yer aldı. O bütün insanlar özgürce yaşasın diye oradaydı. DAİŞ’in kadınları köleleştiren zulmüne karşı oradaydı. O enternasyonal zincirlerin bir halkası oldu. Rojava’da direnen ve şehit düşenleri selamlıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmalar sırasında, sık sık “Ivana Yoldaş Ölümsüzdür, Hoch die Internationale Solidarität” sloganları atıldı.

Ivana’nın giderken bırakmış olduğu mektubun ve çeşitli kadın örgütlerinin açıklamaları okunmasının ardından, sayıları binleri bulan kitle yürüyüşe geçti. Enternasyonal marşın eşliğinde mezarlığa doğru yürüyüşe geçen kitle, yürüyüş boyunca, “Ivana Yoldaş Ölümsüzdür, Hoch die Internationale Solidarität, Wiederstand hat einen namen, Ivana Hoffmann, Von Duisburg nach Rojava in unsere Kampf lebt Ivana” ve Partizan kitlesini “Yaşasın Devrimci Dayanışma, Kürt Ulusuna Özgürlük Halk Savaşıyla Gelecek” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Ivana’nın cenazesi kadınların omuzlarında mezarlığa getirildi. Mezarlıkta yapılan törende ilk olarak MLKP-Komünist Kadın Örgütü adına bir konuşma yapıldı. MLKP-KKÖ temsilcisi, “DAİŞ gericiliğine karşı öfkemiz büyük. Ivana yoldaş, kadının komutanlaşmasına bir örnektir. O şehitlerin izinden kahramanca yürüdü. Enternasyonal taburun neşe kaynağıydı. Rojava kadın devriminin kazanılmasında stratejik bir rol biçmişti. Halklarımız Ivana’ları derinden bir sevgiyle daima anacaktır” diye konuştu. Ardından KGÖ temsilcisi yaptığı açıklamada, “Güneşimiz için yas tutmayacağız, biz sen olacağız. Bizim mücadelemizde yaşayacaksın” dedi. Cenazeye katılan PYD Eş Başkanı Salih Muslim’de bir konuşma yaptı. Muslim, “Ivana yoldaş, Kürdistan’ın değerli yoldaşını saygıyla selamlıyorum. Ivana yoldaşımızı uğurluyoruz. Bugün yasımız çok büyük. Ivana yoldaş, çok değerli bizim için. Hepimiz onun yoldaşlarıyız” ifadelerini kullandı.

TKP/ML – Yurtdışı Komitesi adına yapılan konuşmada, “Aylardır aralıksız devam eden Kobane özgürlük direnişinde, YPG/YPJ, MLKP, TKP/ML – TİKKO ve BÖG savaşçıları DAİŞ çetelerinin işgal ettiği köyleri yeniden kurtarmak için bedeller ödeyerek ilerliyorlar. Til Temir’de yaşanan çatışma sırasında Alman kökenli MLKP savaşçısı Ivana Hoffmann şehit düştü” diyerek devamında, “Ivana Hoffmann’da yıllar öncesinde İsviçre’nin ALP dağlarından koparak Dersim dağlarında TKP/ML–TİKKO saflarında mücadeleye katılarak şehit düşen, enternasyonalizmin yiğit kahramanı Barbara Anna Kistler’in yolunu izledi ve Rojava’da zalimlere karşı savaşarak şehit düştü. Zalimler ve sömürücüler hiç şüphesiz kaybedecekler. Ezilen mazlum halklar ise, bu insanlık mücadelesinde mutlaka kazanacaktır. Çünkü ezilen mazlum halklarının davası haklı ve meşrudur. Bu nedenle, özgürlük savaşarak gelecektir. Ezilenler savaştıkça özgürleşecektir. Enternasyonalist devrimci Ivana Hoffmann şahsında, özgürlük uğruna şehit düşen tüm YPJ kadın savaşçılarını, bir kez daha saygıyla anıyor, özgürlük idealerini mücadelemizde yaşatacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’da cenaze törene katılarak yaptığı konuşmasında, Ivana Hoffmann, Serkan Tosun ve Suphi Nejat Ağırnaslı gibi devrimcilerin Rojava’ya devrim ile dayanışmak için gitmediklerini, onların da bu mücadelenin sahibi olduğunu belirtti. Yüksekdağ şöyle konuştu: “Biz Rojava’da bir insanlık mücadelesi veriyoruz. Dünya devriminin fitili Kobanê’de ateşlendi. Ve giderek yayılıyor. Ivana Hoffmann halklar için bir ışık oldu. Bu ışığı daha da aydınlatmak gerek.” diyen Yüksekdağ, kadın ve gençliği Ivanaların mücadelesine sahip çıkmaya çağırdı.

Törende Rojava’daki Enternasyonal Tugayların gönderdiği mesaj da okundu. Alman basınının da yoğun ilgi gösterdiği cenaze törende, polisin yoğun ablukası dikkat çekiciydi.

Törenin ardından Ivana Hoffmann’ın cenazesi, aile geleneklerine göre sadece aile bireylerinin katıldığı bir törenle defnedilerek son yolculuğuna uğurladı. Defin işleminin ardından Ivana Hoffmann’ın yoldaşları mezarı başında “Devrim Andı” içti, marşlar söyledi.