Home , Haberler , Belediye eşbaşkanlarına operasyon: 4 isim gözaltında

Belediye eşbaşkanlarına operasyon: 4 isim gözaltında

H.Merkezi |21.10.2019|HDP’li belediye eşbaşkanlarına yönelik yapılan operasyonda şu ana kadar yerine kayyum atanan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer olmak üzere 4 isim gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz ve Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz’ın ardından Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer de gözaltına alındı.
Yapılan operasyonda Eşbaşkan Nazlıer ile birlikte Muhasebe Birimi’nden sorumlu Mehmet Burhan ve İmar İşleri’nden sorumlu Hamdullah Aras gözaltına alındı.
Gözaltına alınan isimler Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
KESEN: YAPILANLAR KANUNSUZLUK
Kayapınar Belediyesi’ne sabah saatlerinde yapılan baskın sırasında polisin ilk olarak güvenlik görevlilerini binanın dışına çıkardığı ve binadaki tüm çalışanların telefonlarına el koyduğu bilgisine ulaşıldı. Ardından belediye hizmet binasında arama yapıldı. Binanın başkanlık bölümü dışındaki tüm katlarda arama sona erdi. Bu bölüme girilmesine polislerce izin verilmezken  belediye personelleri de binaya girmeye başladı.
Belediye hizmet binası önünde kısa bir açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Davut Kesen, binasında hukuksuz bir şekilde arama yapıldığını ve aramanın kimler eşliğinde yapıldığının belirsiz olduğunu ifade etti.
Bu kanunsuzluğa dönük tepkilerini göstermeye devam edeceklerini söyleyen Kesen, “Eşbaşkanımızın gözaltında bulunması ve diğer seçilmişlerin içeriye alınmaması da bariz bir duruma işaret etmektedir. Normalde seçilmişlerin aramalara eşlik etmesi gerekiyor. Şu an kolluk güçleri tarafından bize herhangi bir bilgilendirme yapılmamış. Bu sebeple de biz takipçisi olacağız. Bu kanunsuzluklara ilişkin sesimizi güçlü bir şekilde çıkaracağız ve kabul etmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz” dedi.
HDP Milletvekili Saliha Aydeniz ise, belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına “Halkın olan belediyeye el koyuyorsunuz. Yüzyıldır bu zulmü yapıyorsunuz ama değişen bir şey olmadı. Bizler daima burada kaldık ama sizler değiştiniz. Bizim bir yüz yıl daha da sabrımız var. Elbet yaptıklarınızla yüzleşeceksiniz” sözleriyle tepki gösterdi.
Yapılan açıklama sonrası belediye çalışanları zılgıtlar çekip, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak binaya girdi.
BİSMİL BELEDİYESİ’NDE SAKSILAR ARANDI
Bismil Belediyesi hizmet binasına yapılan polis baskının da benzer görüntüler ortaya çıktı. Polisler girdikleri belediye binasında aramaya yapmaya başladı. Özellikle eşbaşkanların makam odası detaylı aranırken, o anlarda hiç kimsenin belediye binasına girmesine izin verilmedi. Polis aramanın ardından belediye binasından ayrıldı. Belediye yöneticileri ve personeller polislerin gitmesinin ardından binaya girebildi. Eşbaşkanların odasında yapılan aramalarda çiçek saksılarındaki toprağının dahi karıştırılmak suretiyle arandığı görüldü. (MA)
scroll to top