Anasayfa , Avrupa , Edi Bese Platformu: ‘Her Yer Afrin, Her Yer Direniş!’

Edi Bese Platformu: ‘Her Yer Afrin, Her Yer Direniş!’

Almanya |18.01.2018| ATİK, Yeni KADIN ve YDG gibi birçok demokratik kurumun yer aldığı Edi Bese Platformu’nun Afrin’e yönelik yayınladıkları açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

Tarihi katliamlarla dolu TC devletinin baskı ve zulmü katmerleşerek devam ediyor. Tek bayrak, tek millet, tek din, tek dil söylemlerinin bir sopa gibi kullanıldığı Türkiye’de AKP-MHP faşist ittifakı ile baskılar doruğa ulaştı. Toplumun tüm muhalif kesimleri üzerinde estirilen şiddet ve korku politikası faşist uygulamalarla kat kat artmıştır. Milyonların oyunu alarak üçüncü parti olan HDP eş başkanları, milletvekilleri, çalışanları uyduruk ve sahte gerekçelerle zindanlara atılmıştır. Söz söyleme ve protesto hakkı nerdeyse kalmamıştır. Her gün çıkarılan yeni KHK’larla binlerce insan işinden olmakta, akla ve mantığa uymayan uygulamalarla karşı karşıya gelmektedir. Tam bir hapishaneye çevrilen Türkiye en son Tek Tip Elbise uygulamasıyla çığırından çıkmış, dizginsiz bir canavara dönüşmüştür.

Binlerce işsiz, yoksul emekçi ve köylü ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya sefalet yaşamaktadır. Toplum geleceği ne olduğu bilinmeyen bir uçuruma ve karanlık bir geleceğe sürüklenmektedir. Yozlaşmayla yüz yüze bırakılan toplum, kadın cinayetleri, cinnet ve ırkçı şiddetle baş başa kalmıştır. Kürtler, Aleviler ve farklılıklar hedef gösterilir bir noktaya gelmiştir. Kürdistan illeri militarist güçlerin ablukasına hapsedilmiş, demografik yapının değiştirilmesi için dışardan değişik gruplar takviye edilmektedir.

Tam bir kaos ve krizin içine atılan Türkiye Devleti başını diktatör Erdoğan’ın çektiği AKP-MHP faşist ittifakı ile zindan dönmüştür. Öyle ki sistem yarattığı krizi çözemez ve yönetemez bir noktaya gelmiştir.

AKP-MHP ittifakı yasama ve yargı mekanizmalarını dışarıda bırakarak Türkiye’yi olağanüstü hal ile yönetmektedir. Uluslararası evrensel hukuk ve insan hakları ayaklar altına alınmıştır.

KAOS VE KRİZDEN ÇIKMANIN YOLU OLARAK İŞGAL VE AFRİN İŞGAL PLANI

İçerde derin bir kriz yaşayan Sömurgeci Türk Devleti iktidarı bu kaosu ertelemek ya da geciktirmek için toplumun yönünü dış güçler, dış tehlikeler ve dış düşmanlar yalanına yönlendirmek istemektedir. Uzun zamandır toplum içinde propagandası yapılan ve bunun toplumsal zeminini yaratmaya calisan AKP-MHP faşist iktidarı yandaşlarını yanına alarak Kürt düşmanı politikalarını zirveye çıkarmak istemektedir. İnsanlık onurunu temsil eden kahraman Kürt halkının Rojava’da diğer halklarla DAİŞ çetelerine, barbar güçlere karşı verdiği onurlu mücadele ve kazanımları hedefleyen bir süreci uygulamaya koymuştur.

Ortaçağ zihniyetiyle iktidarını yürüten AKP ve onun faşist ittifakı MHP savaşı Afrin’in işgalini gündem yaparak toplumu bu noktada suc ortagi olmaya yönlendirmek arzusundadır. Yeni bir süreç ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız gerekmektedir. Afrin’in işgal edilmesi söylemleriyle örülen bu dönem ve faşizan tüm uygulamalarıyla mücadele etmek biz devrimci, demokratların ve eşitlik özgürlük yanlisi farki kimlik ve inanç gruplarin temsilcilerin görevi olmaktadır.

Olası bir işgal girişiminin karşısında bir devrim, bir direniş cephesinin olacağını bilmek gerekiyor. Halklarımızı şoven duygularla, kendi emelleri için kırdırmak istediklerini bildiğimiz böylesi bir yönelimin sonuçlarının çok ağır olacağı da kesindir. Bu nedenle Afrin’e dönük bir işgal girişimine karşı durmak halklar arasındaki barışı savunmak anlamına gelecektir. Her türlü baskı, zulüm ve işgal girişimine karşı Kürt halkının yanında olduğumuzu ve kurtuluşumuzun birlikte olduğu bilinciyle AKP-MHP faşist ittifakına karşı Afrin için alanlara çıkacağımızı ve sonuna kadar sahipleneceğimizi bir kez daha ifade etmek gerekir.

Aynı zamanda tüm toplumun tek tipleştirilmesine ve faşist diktatörlüğü karşı mücadelenin Kürt halkının yanında yer alarak, omuz omuza mücadeleden geçtiğinin bilincindeyiz. Aşağıda imzası bulunan EDI BESE Platformu kurumlari olarak; tüm duyarlı kesimleri, insan hakları savunucularını, demokratları, devrimcileri aktif olmaya, tüm enternasyonalistleri de dayanışmaya davet ediyoruz.

Edi Bese Platformu Bileşenleri:

KCDK-E/ Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi, AvEG-KON/ Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu, TJK-E/ Avrupa Kürt Kadın Hareketi, ATİK/ Avrupa Türkiyeli İsçiler Konfederasyonu, NAV-DEM / Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi, HDK-A (Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa), BAF (Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Formu), ADHK/ Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu, Yeni KADIN, YDG/ Yeni Demokratik Gençlik, SKB/ Sosyalist Kadınlar Birliği, YS/ Young Struggle, Yaşanacak Dünya, MDDK/ Mezopotamya Halk Kongresi (Asuriler), FEDA/ Demokratik Aleviler Federasyonu, ADEF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu), Ciwanen ve Jinen Ciwanen Azad, SYKP/ Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, TAJE-E/ Tevgera Jinen Ezidiye Ewurpaye, FDG (Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu), CİK/ Kürdistan İslam Topluluğu, NAV-YEK/ Avrupa Ezidi Dernekleri, Yeşil Sol Parti, Devrimci Parti  Avrupa, ISKU, YXK (Kürdistan Öğrenciler Birliği), KOMEW (Kayıp ve Mağdur Aileleri), Şengal Ezidi Meclisi Dervaye Welat, Avrupa Maraş İnisiyatifi, Avrupa Kürecikler İnisiyatifi, Dersimi Yeniden İnşa, Düsseldorf für Kürdistan, FIDEF (Federal Almanya Isci Dernekler Federasyonu), TATORT – KURDISTAN, AKKUSTAN, PYD –Avrupa, Zagros Platformu, PEKAN/ İç Anadolu Kürtleri Platformu, NOR-ZARTOK, Tutsakların Sesi Platformu, Kurdistan-Solidaritätskomitee Berlin, AZADI e.V, CENI  e.V  (Kürt kadin baris bürosu), Mezopotamya Özgürluk Partisi ( Asuriler), Avrupa Sürgünler Meclisi, Avrupa Karadeniz Platformu, Emek ve Özgürlük Cephesi-Enternasyonal