Home , Avrupa , Ecevit Piroğlu İçin Münih’te Eylem

Ecevit Piroğlu İçin Münih’te Eylem

NÜRNBERG|15.05.2024| Türkiye’ye iade kararıyla Sırbistan’da 2021 yılından beri tutuklu bulunan Türkiyeli devrimci Ecevit Piroğlu için Nürnberg ve Münih Demokratik Güçbirliği bileşenleri, Münih Sırbistan Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaparak Ecevit Piroğlu’nun serbest bırakılmasını istedi.

Almanca basın metninin okunduğu eylemde Ecevit Piroğlu’nun 24 Haziran 2021’de Sırbistan havaalanında gözaltına alınması sonrası geçen yaklaşık üç senelik süreç boyunca yaşamış olduğu hukuksuzlara dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

Ecevit Piroğlu yine bu dönemde yaşamış olduğu hak ihlallerine ve hukuksuzluğa karşı 136 gün süren bir açlık grevi gerçekleştirdi. 1992 yılından bu yana Türkiye’de demokrasi ve sosyalizm mücadelesi yürüten Ecevit Piroğlu Gezi Direnişi’nde ve Rojava Devrimi’nde mücadeledeki yerini alan Türkiyeli enternasyonalist bir devrimcidir.

Sırbistan devletine, Ecevit Piroğlu üzerindeki hukuksuzluk ve adaletsizliğin ortadan kaldırılması çağrısının yapıldığı açıklamada „Ecevit Piroğlu’nun adil yargılanması koşullarının yaratılmasını, sığınma talebinin Sırbistan devleti tarafından kabul edilerek serbest bırakılmasını istiyoruz“ denildi.

Eylem, Ecevit Piroğlu şahsında tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması çağrılarının yapılması ve sloganların atılmasıyla sonaerdi.