Home , APP , Düsseldorf’da Newroz Etkinliğine Polis Engeli

Düsseldorf’da Newroz Etkinliğine Polis Engeli

DÜSSELDORF |20.03.2021| Almanya’nın Düsseldorf şehrinde binlerce insan Newroz kutlaması için bir araya geldi. Onlarca Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum tarafından organize edilden eylem saat 13:00’da başladı. Bir çok kurum temsilcisinin konuşma yaptığı eylemde ATİK eşbaşkanı Süleyman Gürcan’da bir konuşma yaptı.

Gürcan: „Newrozu kutladığımız bugünde zalim Dehak’ların yeni temsilcisi faşist türk devleti kürt halkına yeni bir saldırı politikası geliştirdi. bir çok HDP’li gözaltına alındı, sayın Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü ve HDP hakkında kapatma davası açıldı. Tüm bunları yaparken AB’nin desteğini almaktadırlar. Erdoğan’ın Avrupa Parlementosu başkanı Ursula von der Leyen ile konuşmasından sonra olması, AB’nin TC’ye verdiği desteğin ifadesidir. Avrupa devletlerinin faşist Türk Devletine verdikleri desteği buradan kınıyoruz ve hepinizin Newroz’unu bir kez daha kutluyoruz.“

Eylemde sık sık „Bijî Serok Apo“, „Bijî Berxwedana Gare“, „Bijî Berxwedana Rojava“, „Jin Jiyan Azadî“ ve „Katil Erdoğan“ sloganları atıldı. DGB Sendikası önünde yapılan mitingden sonra yürüyüşe geçmek isteyen kitleye polis Corona’yı bahane göstererek izin vermedi. Eyleme YENİ KADIN, Partizan, ATİK, YDG, ADHK, MLKP, MLPD örgütleri katılım sağladı.

 

Video: https://www.facebook.com/Atik.Kadraj/videos/2390008231123167

scroll to top