Anasayfa , Haberler , Duisburg`ta ATİK Tutsakları Üzerine Bilgilendirme ve Dayanışma Toplantısı

Duisburg`ta ATİK Tutsakları Üzerine Bilgilendirme ve Dayanışma Toplantısı

DU_upotudak1DUISBURG |03-06-2016| Duisburg Gençlik ve Kültür Derneği`nde 01.06.2016 tarihinde, TC ve Alman devletinin işbirliği sonucu 15 Nisan 2015 tarihinde tutsak alınan, ATİK aktivistlerinin durumu ve hukuksal süreci üzerine bir bilgilendirme ve dayanışma toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Augsburg cezaevinde bulunan Seyit Ali Uğur`un Avukatı Marvin Hagermann katıldı.
Avukat Hagermann, sözde terörle mücadele amacıyla, 11 eylül 2001 öncesinden çıkarılması düşünülen ve 11 Eylül olayları gerekçe gösterilerek çıkarılan, § 129 a ve b maddeleri üzerine geniş bilgi verdi. Ayrıca tutsakların durumu, yaşam koşulları ve 17 Haziran 2016 tarihinde Münih’te başlayacak olan dava ve mahkeme hakkında, katılımcıları bilgilendirdi. ATİK’li tutsakların morallerinin çok iyi olduğunu, davanın siyasi olduğu ve bu yüzden siyasi savunma yapacaklarını söyledi. Davanın sürekli ertelenmesini Federal Başsavcılığın hazırlıkları yapamadığından kaynaklandığını, özellikle de iddianamenin Türkçe çevirisinin kötü olması ve yeniden çevirmeleri, 8 Mart’ta İsviçre’den Almanya’ya iade edilen Mehmet Yeşilçalı`nın iddianamesinin, savcılık tarafından çok geç tercüme edilmesinden kaynaklı olduğunu belirtti.
Soru ve cevap bölümünde, daha çok tutsakların durumu, cezaevindeki yaşam koşulları üzerine sorulan sorular cevaplandırıldı.
ATİK-UPOTUDAK temsilcisi ise 17 Haziran 2016 tarihinde Münih`te görülecek mahkemeye tüm devrimci, demokrat, ilerici kurum ve kuruluşları, ATİK  tutsaklarıyla dayanışmaya çağırdı.