Home , Avrupa , Düsseldorf’ta Binler Tarafından “Faşizme Geçit Yok!“ Haykırışı

Düsseldorf’ta Binler Tarafından “Faşizme Geçit Yok!“ Haykırışı

DUSSELDORF |05.11.2017| Düsseldorf’ta binlerce devrimci, demokrat ve yurtsever 4 Kasım Cumartesi günü “Demokrasiyi güçlendirmek için kriminalize ve yasaklara karşı çıkalım!“ başlığı adı altında devrimcilere, yurtseverlere ve ezilenlere yönelik saldırganlığı boşa çıkartmak, halkların ortak mücadelesini kuşanıp faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükseltmek için bir araya geldi.

Yürüyüşün çağrısı 40 demokratik kurum tarafından ortak bir çağrı ile yapıldı. Düsseldorf’ta iki farklı koldan yürüyüşler gerçekleşirken Partizan, ATİK, YDG ve Yeni Kadın’ın da içlerinde bulunduğu yeşil kol saat 10’da Kniebrücke-Landtag önü bir araya geldi. Burada marşlar, sloganlar ve türküler eşliğinde halaylar çekilirken ara ara yürüyüş esnasında dikkat edilmesi gerekilen noktalar üzerinde bilgilendirme yapıldı.

“GÜN, FAŞİZME KARŞI BİRLEŞİK MÜCADELE GÜNÜDÜR!“

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamada: “Faşizmin saldırıları, sokaklarda demokratik haklarını kazanmak için mücadele eden devrimcileri ve yurtseverleri susturmak içindir. Anti faşist/anti emperyalist olan herkesedir. Bu sebeple; bu politikalara karşı devrimci dayanışmanın büyütülmesi gerekilen bir süreçten geçmekteyiz. Gün, Kürt ulusuna, devrimcilere ve ezilenlere yönelik saldırganlığı boşa çıkartmak için, halkların ortak mücadelesini kuşanıp, faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükseltme, omuz omuza alanları doldurma günüdür!“ denildi.

BAYRAK YASAĞI BİNLER TARAFINDAN KIRILDI

Saat 11:30’da Yeşil kol “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız! İçerde dışarda hücreleri parçala! Katil Erdoğan, Mörder Erdoğan“ sloganları eşliğinde Landtag önünden yürüyüşe geçti. Poststraße üzerinden Haroldstraße’ye geçilirken yürüyüş kollarının birleşeceği noktada binlerce Abdullah Öcalan posteri ve “Abdullah Öcalan’a Özgürlük“ yazan flamalar açılarak, alman devletinin getirmiş olduğu yasaklar binler tarafından kırılarak tanınmadı. Polis burada yürüyüş kollarını durdurup yürüyüşü engellerken devrimci, demokrat ve yurtseverler ise oturma eylemine başladı. Saat 13:00 itibarı ile polis saldırısı başlarken 50’den fazla antifaşist yaralandı. Basının saldırı anından görüntü almasını engellemek için polis ATİK Haber Merkezi ve Özgür Politika muhabirlerine de saldırdı.

BİNLER ENGELE RAĞMEN DAĞILMADI

Yürüyüşün durdurulup engellendiği noktada saatler süren bekleyişin ardından miting alanında yapılacak konuşmalar buraya taşındı. Yürüyüş Tertip Komitesi adına ve bazı milletvekillerinin yapmış olduğu konuşmalarda polisin saldırganlığı kınanırken antifaşist mücadelenin meşruluğu vurgulandı. Konuşmaların ardından halaylar çekilirken saat 18’den itibaren eylem Tertip Komitesi açıklaması ile sonlandırıldı.