Home , Avrupa , Düsseldorf ‘da Alman Savaş Sanayii Şirketi Rheinmetall Protesto Edildi!

Düsseldorf ‘da Alman Savaş Sanayii Şirketi Rheinmetall Protesto Edildi!

DÜSSELDORF|12.02.2023| Bilindiği gibi bir yıldan fazladır süren Ukrayna Savaşı’nda gelinen aşamada başta Alman sanayi şirketleri olmak üzere, bir çok batılı emperyalist ülke ve ABD’den Ukrayna’ya milyarlarca dolar değerinde silah gönderilmektedir. Avrupa’da bu silah sevkiyatlarının başını emperyalist Alman devleti ve onun savaş Sanayii şirketleri çekmektedir. En son Ukrayna’ya gönderilmesi karar altına alınan yüzlerce Leopard 1 ve Leopard 2 tankıları için süreç başlamış ve Ukrayna askerlerinin eğitimine başlanmıştı. Rheinmetall şirketi bahsi geçen tankların yanısıra onlarca çeşit farklı savaş aracını dünyadaki savaş bölgeleri olmak üzere, özelde Ukrayna ve aynı zamanda Türkiye’ye de göndermektedir. Rheinmetall şirketi 2022 yılında cirosunu 20% artırarak 6,4 milyar Euro’ya ulaşmıştır. Son olarak Alman hükümetinin Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını vereceğini açıklamasıyla birlikte şirketin hisse senetleri kısa zamanda 165% artmıştı.

Konfederasyonumuz ATİK’in Almanya’daki savaş sanayiini protesto kampanyası çerçevesinde ATİF NRW örgütlüğü tarafından 11 Şubat 2023 tarihinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde bulunan Rheinmetall AG’nin önünde bir protesto eylemi gerçekleştirildi. ATİF’in çağrısına YDG, Yeni Kadın, MLPD, İnternationalistisches Bündnis, Rebell ve Fidef destek verdi. Kentin iki işlek caddesinin birleştiği kavşakta yapılan mitingde ATİF adına iki konuşma yapıldı. ATİF temsilcisi, konuşmasında Rheinmetall’in ürettiği tankların Kürdistan’da da Kürt halkına karşı kullanıldığının belirtti. Ayrıca MLPD, İnternationalistisches
Bündnis adına yapılan konuşmalarda Alman emperyalizminin ve NATO’un Ukrayna’ya yaptıkları silah destekleriyle üçüncü bir dünya savaşı tehlikesine dikkat çekildi.

Son olarak Kürdistan, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremde hayatını kaybeden insanlar anılıp, Türk devletinin depremdeki ihmal ve suçları teşhir edildi. Miting depremzedelerle dayanışma çağrısının ardından sonlandırıldı.