Anasayfa , Avrupa , Dostluk ve Kültür Evi Gecesi Gerçekleştirildi

Dostluk ve Kültür Evi Gecesi Gerçekleştirildi

STRASBOURG| 12.02.2024|Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi tarafından, “Emperyalist Savaş ve İşgallere, Yoksullaşmaya, Irkçılığa Karşı Dayanışma Gecesi” düzenlendi. Açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından, dernek yönetim kurulu adına yapılan konuşmada; “Yaşadığımız Fransa, dünyada yaşanan yeni pazar paylaşımında payına düşeni almak için hazırlıklar yapıyor. Askeri bütçesini milyar eurolara çıkartan Fransa burjuvazisi, emekçilerin, gençlerin, kadınların haklarını kısıtlayarak savaş ve işgal bütçelerine yatırmaktadır. Emeklilik yasası ile birlikte milyonlarca emekçinin emeklerini gasp eden Fransa burjuvazisi, Yeni Göçmen Yasaları, Çalışma Yasaları ile kazanılmış haklara yönelik saldırılarına devam etmek istiyor. Son yılların en yüksek enflasyon oranlarının yaşandığı Fransa’da, alım gücü ise önemli oranda düşüş göstermektedir. Toplumda belirgin bir fakirleşme söz konusudur. Yine biz göçmenlerin bu sorunların yanında uğradığı ırkçılıkta boyutlanarak devam etmektedir. Yaşanan tüm krizlerin nedeni olarak gösterilen biz göçmenler, iç siyasetin bir aparatı olarak kullanılmaya çalışılıyoruz. Fransa’nın bir çok bölgesinde gizli ırkçı gruplar ortaya çıkmaktadır. Ağır silahlar ile kendilerini donatan bu grupların hedefinde göçmenler var. Emperyalist çıkarları gereği, savaş ve işgal olan bölgelerde etkin olan ve milyonlarca insanı göç yollarına döken sistem, mültecilere yönelik katı yasalar getirmektedir. Göç yollarında özellikle kadın ve çocuklar acımasız uygulamalara maruz bırakılmaktadır” denilerek, yerli kurumlarla ortak mücadele hattının örülmesine dikkat çekildi.

Konuşmanın ardından Dostluk ve Kültür Evi’nde çalışmalarına devam eden Enternasyonal Kadın Korosu sahne aldı. Programları boyunca, Fransızca, Kürtçe, Türkçe ve İtalyanca seslendirdikleri eserlerle kitlenin büyük beğenesini kazandılar. Daha sonra Erdal Abacı’nın programı ile devam eden gecede, Erdal Abacı’nın seslendirdiği türkü ve marşlara kitlenin eşlik etmesi güzel anlara sahne oldu. Umuda Haykırış Müzik Grubu’nun sahne alması ile birlikte, söyledikleri eserlerle çoşkulu anlar yaşattılar. Deprem ve Filistin eserleri kitle tarafından oldukça beğenildi. Çekilen halaylarla programlarını sonlandırdılar.

İkinci bölümde konuşmacılar yer alırken, geceye ulaşan mesajlarda okundu. Yeni Kadın, ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi) mesajları okunurken, Alınteri ise sahnede mesajını sundu. Alınteri mesajında,tekelci burjuvazinin yeniden organize olmaya çalıştığının altı çizilerek, “Dayanışma Yaşatır” vurgusu yapıldı. CNT Sendikası, Özgür Kadın Seksiyonu (Le Section Femmes Libres) adına konuşmalarda da ortak mücadele ön plana çıkartıldı. Sarı Yelekliler (Gilet Jaunes) tarafından yapılan konuşmada, Fransa’da son dönemde öne çıkan siyasal gelişmeler, grevler ve protestolar üzerinde durularak,” sokaklarda ses olmalıyız, mücadeleyi büyütmeliyiz” denildi.

Son olarak, Ali Jiyan (Agire Jiyan) sahne alarak, kitle birlikte kürtçe eserleri seslendirdi. Çekilen halayların ardından, katılan kitleye teşekkür edilerek, mücalelerinde başarılar dilendi.

Gecede ayrıca, PARTİZAN, ATİK, YDG, DİDF, ONUR VAKFI tarafından standlar açıldı.