Home , Avrupa , Dört Ülkede G20 Baskınları

Dört Ülkede G20 Baskınları

Haber Merkezi |30.05.2018| G20 Hamburg zirvesi sonrası Alman polisinin cadı avı devam ediyor. Özel kurulan bir komisyon (SoKo) tarafından yürütülen soruşturmalar Avrupa çapında devam ediyor. İtalya, Fransa, İspanya ve İsviçre’de yapılan baskınlarda ev ve kurumlarda aramaları gerçekleştirildi. Soruşturmanın nedeni olarak ise 7 Haziran 2017’de yaşanan çatışmalar neden olarak gösteriliyor.

İtalya’nın Roma ve Cenova şehirlerinde de aramalar gerçekleştirildi. İsviçre’nin Bern kenti yakınlarında Aargau kanton polisi Bremgarten Kültür Merkezi (KuZeBe)’ye baskın gerçekleştirdi. Yanı sıra 27 yaşında bir antifaşistin evine de baskın düzenlendi. Baskın düzenlenen kişinin fotografı daha öncede Alman basınında gösterilmiş, bu durum demokratik çevrelerin tepkisine neden olmuştu.

Fransa’da G20 protestolarında yer aldığı gerekçesiyle bir kişi hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Madrid’de 3 mekan polislerin hışmına uğrarken, 3 kişi g20 zirvesinde „şiddet olaylarına karıştıkları“ gerekçesiyle gözaltına alındılar.

DNA testleri yeni delil yöntemi

NDR TV’nin bildirdiğine göre yapılan baskınlarına gösterilen delil ise video çekimleri. Özel polis komisyonu, arbedeye katılanların bir kısmının DNA testlerini yapmayı başardıkların dile getirdi. Hamburg polis teşkilatına Avrupa polis teşkilatı tarafından destek veriliyor.

„Eurojust cadı avı için kullanılıyor“

Avrupa çapında yürütülen ev baskınlarına tepki gösteren Ulla Jelpke; „Hamburg polisi; terörizm gibi ağır adli suçlar için yetkili olan Eurojust’u G20 karşıtlarına yönelik sınır ötesi cadı avı için kullanmaktadır“ vurgusunda bulundu. Elnchaussee’de gerçekleşen çatışmalarda arabaların yakıldığını ve yüksek oranda maddi zararın olduğunu dile getiren jelpke, o çatılmalarda insanlara zarar gelmediğini söyledi. SPD’li Hamburg İçişleri senatörü Avndy Grote’nin terörüzm çıkışına tepki gösteren Jelpke; Grote’nin „cihadist ve neonazi terörizmini hafiflettiğini“ vurguladı. Jelpke devamında, yüzlerce kaçak neonazi veya ekonomik anlamda zarara uğratan kriminallere yçnelik aynı büyüklükte soruşturmaların açılmadığının altını çizdi.

scroll to top