Home , Avrupa , Devrimci Tutsakların 3. duruşmasına devam edildi

Devrimci Tutsakların 3. duruşmasına devam edildi

1_temmuz_cagriDevrimci tutsaklar ve Avukatları 3. duruşmaya yüksek moralleriyle Salona girdiler. Salonda bulunan kitlede devrimci tutsaklara alkışlarla destek verdi.

27.06.2016 tarihinde OLG Münihte görülen 3. duruşmada Devrimci tutsakların iddianamaye yönelik itiraz dilekceleri okundu ve mahkeme heyetine sunuldu. Devrimci tutsakların Avukatları tarafından gerek iddianemenin düşmesi ve gerekse iddianame içindeki tek tek bazı konulara yönelik yazılı itirazlar yapıldı. Bu itirazlar esnasında yine tercüme sorunu yaşandı. Bilindiği gibi Devrimci tutsaklar mahkemenin tercümanına itirazlarda bulunmuştu ve bunu yazılı olarak mahkeme heyetine sunmuştu. Sunulan itiraz dilekçelerine, Federal  başsavcılar tarafından sözlü olarak itiraz edildi ve yazılı gerekçelerinin bir sonraki duruşmaya sunacaklarını belirtiler.

Yine Mahkeme Salonunun düzenine yönelik  Devrimci tutsak Avukatları tarafından iki yazılı itiraz dilekcesi sunuldu.  Mehmet Yeşilcal nın Avukatı, Müvekilinin neden mahkeme Salonunun diğer tutsaklardan ayrı ve uzak tutulduğu bunun yargılama bağımsızlığını ve adeletine ve ceza yasaların uygun olmadığını dile getirdi ve itirazını yazılı olarak heyete sundu. Aynı doğrultuda Sami Solmaz `ın Avukatıda bir ititraz dilekcesi verdi.

Özelikle Mahkeme Salonunda bulunan güvenlik güclerinin fazlalığına ve Devrimci tutsaklara çok yakın bulundurulmasına da itiraz edilerek bunun yargılama bağımsızlığına ve adeletine ters olduğu belirtildi.

Mahkeme süresi içinde gecen konulara yönelik tercüme sorunu ciddi derecede his edildi. Tusak Avukatları sık sık bu duruma itiraz ederek tercümelerin yanlış ve objektiv yapılmadığını tekrarladılar.

Mahkeme heyetide sık sık tercümana bu salonda ne konuşuluorsa hepsinin  almancadan türkçeye ve türkceden, almancaya doğru çevrilmesi gerektiğini belirti.

Mahkeme heyeti yapılan bu itirazlar sonucu yazılı dilekçeleri alarak duruşmayı bitirdi.

1 Temmuz Cuma günü, OLG önünde saat 9.00 dan itibaren miting ve basın açıklaması yapılacak.  1 Temmuz da yapılacak 4. duruşmada buluşmak ümidiyle….

 

AHM