Anasayfa , Avrupa , Devrimci Politik Tutsaklar İçin Paris’te Sempozyum Yapıldı

Devrimci Politik Tutsaklar İçin Paris’te Sempozyum Yapıldı

cri logoPARİS | 01 – 07 – 2015 | Fransa’nın başkenti Paris’te, UPOTUDAK’ın da bileşeni olduğu LE CRI-Rouge(Enternasyonalist Kızıl Kollektif) tarafından 27 Haziran Cumartesi günü devrimci politik tutsaklar için sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyum uluslararası ve ulusal olmak üzere  iki bölüm halinde yapıldı. Sempozyumun açılışı dünyadaki durum ve devrimci ve sosyalistlerin görevleri, bakış açısını vurgulayan bir konuşmayla yapıldı.

Ardından uluslararası bölüme geçilerek, bu bölümde sırasıyla Gonzalo, Hindistan, Türkiye, Fas, Tunus, Filipinler ve Filistin ile ilgili sunumlar yapıldı. Türkiye ile ilgili yapılan sunumlarda, hapishanelere faşist Türk devletinin dönem dönem sistematik olarak saldırdığını ve katliamlar yaparak devrimcileri teslim almaya çalıştığını ama devrimci iradenin asla teslim alınamadığı ve alınamayacağı hatırlatıldı. Ayrıca hasta tutsakların durumu, çocuk tutsakların durumu, bunlara yapılan kötü muameleler hakkında bilgi verildi. Türkiye’de yapılan insan hakları ihlallerine değinilen sunumda, işkence ve kötü muamelenin giderek yükselen bir seyir izlediğine vurgu yapıldı. Ayrıca iş cinayetleri, aile içi şiddet ve son yıllarda yapılan kadın katliamları hakkında da bir değerlendirme yapılarak, bu katliamların nedenleri ve sonuçları hakkında kitleye bilgiler sunuldu. Daha sonra hasta tutsaklar ve güvenlik güçleri olarak tarif edilen militer güçler tarafından son on yıl içinde katledilenler hakkında istatistiki bilgiler verildi. Son olarak burjuva demokrasisiyle övünen Avrupa ülkelerinin, faşist Türk devletinin isteğiyle onlarca Türkiyeli devrimciyi tutukladığı ve son olarak da çeşitli Avrupa ülkelerinde on ATİK’li devrimcinin tutuklandığı ve bunlardan birinin de Fransa’da tutuklanan Sami SOLMAZ olduğu ve bu devrimci toldaşımız için  önümüzde dönemde yapılacak eylemlere katılım çağrısı yapıldı.

Daha sonra sempozyumun ulusal bölümüne geçildi. Bu bölüm de bir açılış konuşmasıyla başladı. Sonra 31 yıldır Fransa’da tutuklu olan Lübnanlı komünist Georges İbrahim Abdallah, Fransa’daki polis şiddeti ve polis kurbanları, Fransa’da sendikal mücadele ve politik tavırları, tutuklu sendikacıların durumu ve Fransa’nın yakın sömürgeleri olarak bilinen Korsika ve Bask bölgesindeki politik tutsakların mücadeleleri hakkında ayrı ayrı sunumlar yapılarak ikinci bölüm sonlandırıldı.

crisempozyum2Sempozyumun sonunda birlik mücadele ve dayanışma mesajları verildi ve hep birlikte Enternasyonal marşı söylendi.