Home , Haberler , „Devrimci Mücadele Meşrudur!“

„Devrimci Mücadele Meşrudur!“

On devrimcinin yargılandığı Münih Eyalet Mahkemesi önünde, Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından davanın 3. yılında bir mitingi gerçekleştirildi. Mitingde Alman devletinin devrimci tutsaklara yönelik baskıları protesto edilirken, yargılanan devrimcilerle dayanışma için olunduğu vurgulandı.

Saat 11’de başlayan miting ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan’ın konuşması ile başladı. Gürcan konuşmasında “TKP/ML davasının” gelişimi hakkında bilgiler verirken, Türkiye’de gelişen baskılara değindi. Türkiye’de hüküm süren faşizme vurgu yapan Gürcan, Alman hükümetinin Erdoğan’ı desteklediğini ve bu destek sayesinde Türkiye’de daha açık bir faşist iktidarın gelştiğini dile getirdi. Alman devletinin dava kapsamında demokratik kurumlara baskı yaptığını, Kürt kurumları ve ATİK’e yönelik baskıların devam ettğğini belirten ATİK Eşbaşkanı, ATİK’in meşru bir kurum olduğunu, baskılara karşı daha fazla mücadele edeceklerini ve Münih’te yargılanmak istenen devrimcileri sahiplenmeye devam edeceklerini ve Devrimci tutsakların dile getirdi.

Mitingde Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD), Yeni Kadın, Yeni Demokratik Gençlik (YDG) ve Bern Anarşist Devrimci Gençlik Grubu (RJG) adına konuşmalar gerçekleştirildi. MLPD adına yapılan konuşmada ortak mücadelenin önemine vurgu yapılırken, RJG temsilcisi konuşmasında İsviçre’nin baskılar konusunda Almanya’dan geri kalmadığını, herhangi bir devrimci veya demokratik kuruma yönelik baskıları kendilerine yönelik olarak algıladıklarını dile getirdi ve dayanışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Mitinge EHP katılarak destek verdi.

Yeni Kadın adına yapılan konuşmada 3 yıllık dava seyri boyunca tutsakları sahiplenen başta Kadın kurumları olmak üzere herkse teşekkür edildi. Yeni Kadın Başkanı Zenep Şakar konuşmasında Türkiye’de gelişen faşist baskıların son yıllarına atıfta bulunarak, Erdoğan rejimi’nin Avrupa destek aldığını dile getirdi.

Bir sonraki dayanışma eyleminin 18 Mayıs günü yapılacağını dile getiren Süleyman Gürcan, o günün Türkiye ve Dünya devrim tarihinde özel bir anlamı olduğunu, Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledildiği gün olduğunu ve o günde burada O’nun düşüncesini savunanlara yönelik baskıları protesto edeceklerini dile getirdi ve katılım çağrısında bulundu.

5 Devrimci’nin tutsak olarak yargılandığı TKP/ML davasında 10 devrimci TKP’ML’ye üye ve yönetici olduğu iddasıyla Haziran 2016 yılından bu yana Münih Mahkemesinde yargılanıyor. 5 Devrimci süreç içinde serbest kalırken, 5’inin tutsaklığı devam ediyor.