Home , Haberler , DERSİM’DE İBRAHİM KAYPAKKAYA ANMASI

DERSİM’DE İBRAHİM KAYPAKKAYA ANMASI

kaypakkaya_dersim_anma_1DERSiM |18-05-2013 |  Katledilişinin 40. Yıldönümünde komünist önder İbrahim Kaypakkaya Dersim’de yapılan yürüyüşle anıldı. Partizan ve DHF tarafından örgütlenen eylem 18 Mayıs günü saat 18.30’da başladı. Sanat sokağında toplanan kitle sloganlarla coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca “ Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Kahrolsun Faşist Kemalist Diktatörlük, İbrahim Katili Patron-Ağa Devleti” sloganları atıldı. Partizan ve DHF imzalı pankart açan kitle İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarını taşıdı.

Sanat sokağından başlayan yürüyüşle Seyit Rıza meydanına gelen kitleyi “Demokratik Çözüm” çadırında bulunan yurtsever kitle alkışlarla karşıladı. Burada ortak bir şekilde “ Şehit Namırın” sloganı atıldı.

Saygı duruşuyla devam eden eylemde Partizan ve DHF adına ortak bir açıklama okundu. Yapılan açıklamada ; “Bugün, ülkemiz devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın Amed zindanında katledilişinin 40. yıldönümü. 18 Mayıs 1973 tarihinde Amed zindanlarında 90 gün boyunca işkencede kalan, buna rağmen ser verip sır vermeyen İbrahim Kaypakkaya, o günden bugüne direnişin adı olmuş, bir direniş geleneği yaratmıştır.

Bugün de devlet, Kaypakkaya ile ilgili güncel olan ne varsa saldırmaktan, onu gündeme taşıyanlardan intikam almaktan geri durmuyor. Onu ananlara, türküsünü söyleyenlere, ismini telaffuz edenlere karşı yargı terörünü devreye sokmaktan geri durmuyor. Egemenlerin düşmanlıktaki bu değişmez tutumu, ileriye sürdüğü tezler ve bu doğrultuda adımlar atan Kaypakkaya’nın devlet nezdinde “ihtilalcı komünizmin Türkiye temsili” olarak görülmesinden kaynaklıdır.

kaypakkaya dersim anma 2Egemenler bir taraftan Kaypakkaya’yı ananlara, onun türküsünü söyleyenlere, onu anma eylem ve etkinliklerine katılanlara dava açmaya devam ediyor. Bir taraftan da onu hem yok sayıp hem de mezarı başında karakol kuruyor. Biz de buradan bir kez daha haykırıyoruz ki; aradan 40 yıl değil 80 yıl da geçse onu anmaya, onun mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz.” denildi.

Yapılan açıklamadan sonra ise kitle Çorum’da yapılacak olan anmaya giden Partizanları uğurlamak için otogara bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan anma yürüyüşüne ESP, BDP, Halk Cephesi, EÖC ve EMEP destek verdi.