Home , Avrupa , Den Haag`da Tek Tip Elbise paneli gerçekleşti

Den Haag`da Tek Tip Elbise paneli gerçekleşti

Hollanda|16.12.2017|Devrimci politik tutsaklara özgürlük konulu paneller dizisinin bir ayağı da Hollanda’nın Den Haag kentinde yapıldı. HTİF’in ev sahipliği yaptığı panel, üç katılımcıdan ikisinin katılamaması sebebiyle tek konuşmacı olan ATİK temsilcisinin sunumuyla gerçekleşti.
İkinci konuşmacı olarak ATİK Denetim kurulu üyesinin de sürece dair bilgiler verdiği panel konuya ilişkin önerilerin de yer aldığı bir toplantı şeklinde devam etti.
ATİK Temsilcisi konuşmasında hapishanelerde Tek Tip Elbise uygulamasının tarihi ve uygulamanın işkence yanına dair bilgilendirmeler yaparak bu konuda kurum ve şahsiyetlerin harekete geçmesinin önemine değindi. TTE Uygulamasının ‘beyaz işkence’ olarak kavramlaştığı ve bunun psikolojik boyutlarına dair verileri sunan temsilci, intihar ve ölümle sonuçlanan bu gibi uygulamaların esasen iktidar eliyle ölüme terk edilmek olarak kavranıp konunun teşhir yanıyla yaygınlaştıralarak kamuoyu yaratma çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Ardından dinleyicelerin de söz aldığı panelde, özellikle sonuç alıcı çalışma tarzında zayıflıkların olduğu gibi anlamlı eleştirilerle etkinlik son buldu

scroll to top