Anasayfa , Haberler , Mannheim’da Soma Katliamı Kınandı!

Mannheim’da Soma Katliamı Kınandı!

Mannheim Soma 1MANNHEIM| 16-05-2014 | Soma’da yaşanan işçi katliamını kınamak için Mannheim Demokratik Güç Birliği tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Şehrin merkezinde göcmenlerin yoğun olduğu  Marktplatz alanında bir miting ile somadaki işçi katliamı protesto edildi. Yaklaşık 300 kisinin katıldığı miting’de  hep bir ağızdan “katil Devlet hesap verecek”, “Hoch die İnternationale Solidarität” sloganları atıldı. Eylem’de ATİF’ in de içinde yer aldığı, Demokratik Güç Birliği bileşenleri yanısıra çeşitli alman parti ve kurumları da yer aldı. Eylemde söz  alan ‘Die Linke, Die Grünen, MLPD ve DGB Jugend (alman sendika gençliği) Erdoğan hükümetinin halkına vahşice saldırmasını kınadılar.

Aynı zamanda Almanya’daki türkiyeli göcmenlerle dayanışmayı yükseltip, hep birllikte AKP hükümetini teşhir etmeye cağırdılar. Ayrıca Türkiye de işçi sınıfının calışma şartlarının düzeltilmesi gerkliliğine de yapılan konuşmalarda değinildi.

Eylemde türkiyeli diğer kurumlarla beraber ATIF ve PARTIZAN’da birer acıklama yaptılar. PARTIZAN adına yapılan acıklamada bu katliamın Kaypakkaya yoldaşı anma günlerine denk geldiği belirtilerek, katliamların hesabının mutlaka sorulacağı ifade edildi. Kaypakkaya yoldaşın mücadele yaşamında her zaman işçi sınıfının mücadelesinin en ön saflarında yer aldığı belirtilerek, ardıları olarak bize düşen görev’de işçi sınıfının kurtuluş mücadelesinin en önünde yer almaktır, denildi.

Yapılan acıklamaların ardından miting sloganlarla sona erdirildi.