Home , Avrupa , Demokratik Kurumlardan HDP’ye Destek Açıklaması

Demokratik Kurumlardan HDP’ye Destek Açıklaması

Köln |10.05.2018| Avrupa çapında faal olan 52 çatı kurumun bir araya gelerek oluşturduğu demokrasi bloğu, bugün bir basın açıklaması yaptı. Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde biraraya gelen kurum temsilcileri söz alarak Halkların Demokrasi Partisi’ne (HDP) verecekleri desteği deklere ettiler.

ATİK HDP’yi destekleyecek

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Eşbaşkanı Süleyman Gürcan kısa bir konuşma yaparak HDP’ye verecekleri desteği açıkladı. Gürcan konuşmasında şunlara değindi: „Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu olarak sizleri selamlıyoruz. AKP&MHP ve CHP&İYİ Parti&Saadet Partisi gibi iki klik temsilcilerinin ortak yanı tek vatan, tek millet, tek dil ve tek dil olan Türkiye tarzı faşizmdir. Bizler; Avrupa’da yaşayan Türkiye ve Türkiye Kürdistanlı göçmen emekçileri bölme/parçalama politikalarına karşı birleşerek, demokrasi bloğu içerisinde yer alarak, Türkiye’de ki seçimlerde HDP’yi ve adayı sayın Demirtaş’ı destekliyor ve ortak mücadeleyi geliştireceğimize inanıyoruz. Başarılar diliyoruz!“

Kurumlar desteklerini açıkladılar

52 kurum, kuruluş ve örgüt HDP ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, destekleme gerekçelerini şöyle açıkladı:

*Bizler, oluşan faşist tekçi ikizler ittifakına karşı tüm halklarımızın ortak adres olan HDP’de buluşmaya ve birlikte kazanmaya çağırıyoruz.

*Bizler, savaş politikalarına karşı halkların onurlu barışı için HDP diyoruz.

*Bizler, tek adam diktatörlüğüne karşı demokratik, çoğulcu, katılımcı ve birlikte yaşamın adayı Sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.

*Bizler, tekçi, cihatçı, milliyetçi anlayışlara karşı, tüm kimlik ve inançların özgürlüğü için Sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.

*Bizler, haksızca işlerinden atılanlar için, herkese adil ve adaletli bir yaşam için Sayın Demirtaş ve HDP diyoruz.

*Bizler, tek din, tek millet diyen inkarcı anlayışlara karşı, tüm inançların ve kimliklerin özgürlüğü için Sayın Demirtaş ve HDP diyoruz.

*Bizler, çocuk istismarına, tekçi cinsiyetçi yaşama, erkek-devlet şiddetine karşı, kadın özgürlükçü eşit yaşam için sayın Selahattin Demirtaş ve HDP diyoruz.

*Bizler, Sur, Cizre, Şırnak, Nusaybin, Silvan ve daha birçok kentte Kürt halkına ve tüm muhaliflere yaşatılan sistematik zulmü durdurmak ve hesap sormak için HDP diyoruz.

*Bizler özgür, demokratik ve eşit bir gelecek için HDP diyoruz.

*Bizler birlikte başarmak, birlikte Kazanmak için HDP diyoruz.

Kurum temsilcilerinin kısaca mesajlarını sundukları basın açıklaması son olarak HDK Avrupa temsilcisinin konuşmasıyla sona erdi. Basın açıklamasında yer alan kurumların isimleri şöyle;

HDK-A (Avrupa Halkların Demokratik Kongresi), YENİ KADIN, TJK-E (Avrupa Kürt Kadın Hareketi), ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi), SKB / Sosyalist Kadınlar Birliği, Partizan, Tutsakların Sesi Platformu, ATİK (Avrupa Türkiyeli İsçiler Konfederasyonu), KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi), AABK (Avrupa Alevi Birlikler Konfederasyonu), NAV-YEK / Avrupa Ezidî Dernekleri, Devrimci Parti Avrupa, E.S.U Avrupa Süryaniler Birliği, Belçika Demokratik Ermeniler Derneği, Şengal Ezidî Meclisi Dervaye Welat, ADHK / Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu, MDDK / Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (Asuriler), AvEG-KON/ Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu, Yaşanacak Dünya, SYKP / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, NOR-ZARTOK Avrupa (Ermeni Kurumu), KKP/ Kürdistan Komünist Partisi, Sürgündeki KESK Sendikacılar Platformu, ADEF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu), Avrupa Sürgünler Meclisi, FIDEF (Federal Almanya İsçi Dernekler Federasyonu), Avrupa Karadenizliler Platformu, Emek ve Özgürlük Cephesi Avrupa İnisiyatifi, Mezopotamya Halk Kongresi (Asuri-Süryani), DİDF / Demokratik İsçi Dernekleri Federasyonu, Avrupa’da Halkevi, Enstituya Kurdî ya Brukselê, Dersimi Yeniden İnşa, FEDA / Demokratik Alevi Federasyonu, CIK / Kürdistan İslam Topluluğu, BAF (Avrupa Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Formu), YDG / Yeni Yeşil Sol Parti Avrupa, Demokratik Gençlik, Ciwanên Azad û Jinên Ciwan, YS / Young Struggle, FDG / (Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu), Male Gele Kurd Berlin, Bergischgladbache Sivaslıl’ar Derneği, Kurdische Gemeinde zu Berlin-Brandenburg e.V, Avrupa Maraş Girişimi, Avrupa Koçgirililer Platformu, Avrupa Kürecikler İnisiyatifi, Emek Özgürlük Cephesi-enternasyonal, Dersim Soykırım Karşıt Derneği 1938 e.V, Devrimci Komünarlar, Kurdisches Zentrum e.V, Zentrum Berlin