Home , Haberler , DBP Eş Başkanı Tuncel: Hurşit Külter’i sağ aldığınız, sağ istiyoruz

DBP Eş Başkanı Tuncel: Hurşit Külter’i sağ aldığınız, sağ istiyoruz

sebahat-tuncel

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, günlerdir haber alınamayan Hurşit Külter’in kaybedilmek istendiğini söyledi ve yetkililere, “Arkadaşımızı sağ aldınız sağ istiyoruz” diye seslendi. Yasağın sürdüğü Nusaybin’deki son duruma ilişkin de konuşan Tuncel, “Neden hala açılmıyor bunu bilmiyoruz” dedi.

 Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, “Demokratik siyaset” buluşmaları kapsamında gittiği Mardin’de açıklamalarda bulundu.

Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Tuncel, 27 Mayıs’tan beri haber alınamayan DBP yöneticisi Hurşit Külter’le ilgili olarak “Arkadaşımızı sağ aldınız sağ istiyoruz” dedi.

hurşit külterTuncel şunları söyledi:

“İl yöneticimiz Hürşit Külter’den haber alamıyoruz. Gözaltına alındığına dair görgü tanıkları var, bilgi var ama bunun karşısına bir cevap alamıyoruz. Kaç gündür vekil arkadaşlarımız ve bizler girişimlerde bulunuyoruz. Ama devlet buna cevap bile vermiyor. Yani bırakalım gözaltına alınıp alınmadığını, işkence görüp görmediğine ve şimdi nerde olduğuna dair hiçbir bilgimiz yok.

“Bunu da unutmamak gerek. Şırnak bu konuda daha öncede ‘faili meçhul’lerle karşı karşıya kaldı. Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış arkadaşlarımız hala kayıp. Deniz ve Tanış’ın bulunması için verilen mücadele devam ederken yeni bir kayıp vakasının yaşatılmak istenmesi kabul edilemez. Arkadaşımızı sağ aldınız sağ istiyoruz.”

Nusaybin’deki son durum

Tuncel, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Mardin’in Nusaybin ilçesindeki duruma ilişkin de konuştu.

YPS’nin bölgeden çekildiğini açıkladığını anımsatan Tuncel, “Buna rağmen kente yönelik saldırılar devam ediyor” dedi.

80 sivilin tutuklandığını belirten Tuncel, tutuklanan sivillere işkence yapıldığını da söyledi:

“Buradaki yönetici ve hukukçu arkadaşlarımızın bizlerle paylaştığı bilgilere göre gözaltı sırasında kafalarına çuval geçirilerek, işkence yapıldığı gibi çok ciddi anlamda da darp edilmişler. Bunlar asla kabul edilemez. İnsan hakları açısından asla kabul edilemez.”

Yüksekova’da 38’inci günde operasyonların sonlandırıldığına işaret eden Tuncel, “Ancak yasak 78 gün boyunca devam etti. Ve bu süre içinde tam 5 bin ev yıkıldı. 40 gün içinde böyle bir faaliyet içinde bulunmuşlar. Nusaybin’de de acaba benzer bir durum mu var? Bunu bilmiyoruz. Neden hala açılmıyor bunu bilmiyoruz. Sokakta cenazeler var mı yok mu bilmiyoruz? Orada sivillerin olduğu iddia ediliyor ve onların yaşam hakkının tehlikede olduğuna dair endişelerimiz var. Bunların giderilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.