Anasayfa , Haberler , ÇHD ve Halk Cephesi kurumlarına baskın

ÇHD ve Halk Cephesi kurumlarına baskın

TÜRKIYE | 18-01-2013 |Bidile_baskınugün sabaha doğru gece 3 sıralarında 7 ilde olmak üzere Halk cephesine ait kurum ve derneklere devletin kolluk güçleri tarafından baskın yapıldı. İstanbul’da gerçekleşen baskınlarda Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi, Şişlide Yürüryüş degisi bürosu duvar ve kapı krişleri kırılarak basıldı. Özellikle Okmeydanı’nda Sibel Yalçın Parkı etrafı ablukaya alınırken. Kültür Merkezi’ne giden tüm yollar panzer ve çok sayıda özel harekat polisleri tarafından kesildi. Kitlenin toplu durmasına izin verilmezken, basının da görüntü alması engelleniyor.7 ilde gerçekleşen saldırıda 70’e yakın gözaltının olduğu tahmin ediliyor.

Avukatlarda gözaltında

Operasyon kapsamında öte yandan ÇHD’de basıldı. Konuya ilişkin ÇHD Genel Merkezi’nin verdiği bilgiye göre İstanbul ve Ankara şubeleri ile Halkın Hukuk Bürosu ve bir çok avukatın evleri ve büroları polisler tadafından kapılar kırılarak basıldı. ÇHD Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı ve ÇHD Genel Merkez Yöneticisi Av. Oya Aslan, İstanbul Şube Başkanı Av. Taylan Tanay ve İstanbul Şubesi yöneticileri Av. Güçlü Sevimli, Av. Güray Dağ, Av. Gülvin Aydın ile önceki Şube Başkanlarından Av. Serhan Arıkanoğlu ve Efkan Bolaç ile üyeler Av. Ebru Timtik, Av. Barkın Timtik, Av. Naciye Demir, Av. Günay Dağ ve Av.Şükriye Erden’in ev ve büroları basılarak, avukatlar gözaltına alındı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada ise ” ne hukuk ne de yasa tanıyan bu uygulamalar tam anlamıyla bir ‘düşman ceza hukuku’dur.” diyen ÇHD “Devlet, yargı eliyle siyasi rehin alma politikasını, akılların almayacağı bir şekilde, pervasızca uygulamaktadır” dedi.

ÇHD susmayacak

ÇHD İzmir Şubesi de, derneğin kurulduğu 1974 yılından bu yana benzer baskılarla karşılaştıklarını belirtti, “ÇHD, hukuk, adalet ve insan hakları için sürdürdüğü mücadeleden asla vazgeçmedi. 1974’den beri susmadık, susmayacağız” dedi.

ÇHD’ye yönelik operasyonun muhalif avukatlığına ve adalet mücadelesine dönük olduğuna dikkat çeken ÇHD İzmir Şubesi, “Her gün adliye binalarında özel yetkili mahkemeler önünde savunma yapan ve adalet arayan arkadaşlarımız hakkında verilen yakalama ve arama kararları hukuksuzdur, yasa dışıdır. Bugüne kadar yılmadık, bundan sonra da asla yılmayacağız” dedi.