Anasayfa , Avrupa , “CHAPUL MEE” SOHBET AKŞAMINDA DİRENİŞE YOLCULUK!

“CHAPUL MEE” SOHBET AKŞAMINDA DİRENİŞE YOLCULUK!

capullinkROTTERDAM | 11 – 07 – 2013 | ’ Gezi parkında müthiş bir dayanışma vardı, anlatılacak gibi değil yaşamak lazım kesinlikle..’’

‘’ Faşizme karşı kararlı bir duruş var! Direnişçiler saldırılardan korkmuyorlar.. ’’

‘’ Bu direniş herkese devrimcilerin haklı olduğunu, doğruları söyledığini bir kez daha gösterdi.

Ezilenlerin kimlerin yanında saf tutması gerektiğini bir kez daha açık bir şekilde anladık..’’

8 Temmuz 2013 tarihinde, Yeni Demokratik Gençlik – YDG ve Rotterdam Alevi Derneğine bağlı gençlik örgütü Stichting CEM’in ortak düzenlediği ‘Çapullinge Sende Katıl’ başlıklı sohbet akşamı gerçekleştirildi. Üç bölümden oluşan faaliyet Hollanda’nın Rotterdam şehrinde, Alevitisch Cultureel Centrum Rijnmond’ın binasında düzenlendi. Gençlerin sohbetleri ve tanışmaları sonrasında, saat 20:00’da sohbet akşamının ilk bölümü başlatıldı.

Aralarında 2 YDG’lininde bulunduğu Türkiye’de direnişe katılmış olan 6 çapulcunun, yaşadıkları ve gözlemlerini sunmasıyla başlayan ilk bölümde, her konuşmacı kendi tecrübesini paylaştı. İlk sunumu yapan YDG’li arkadaş Taksim’de yaşanan saldırılara karşı oluşturulan barikatlar ve o barikatlarda direnenlerin güçlü dayanışmasına vurgu yaptı. İkinci sunumu yapan diğer YDG’li genç ise, gezi parkında ki kollektif paylaşımı katılımcılara anlattı. Revirden, markete, berberinden, ‘orantısız sevgi’ kafesine kadar her olanağın yaratıldığı gezi parkında, çok güçlü bir dayanışmanın yakalandığını vurgulayan bu sunumun devamında, direnişin başladığı ilk günden itibaren, içinde yer alan çapulcu sözü aldı. Genel olarak polisin vahşi saldırılarını, direnişçilerin ruh halini, Beşiktaş semtinde yaşananları, Çarşı grubunu ve kullanılan gazların etkilerini anlatan arkadaş, sırf Çarşı grubunun imzasını taşıyan tişörtünden veya gaz maskesiyle dolaşmasından dolayı polislerin tepkisini aldığını belirtti. Direnişe katılan diğer çapulcu ise, Gezi parkında oluşturdukları Hollanda çadırında yaşadıklarını paylaştı. Hollanda basınıyla bir çok röportajların yapıldığını belirten konuşmacı, yurt dışındanda direnişi desteklemek için bir çok insanın geldiğini anlattı. Sunumlar yapılırken aralarda gençlerin yönelttiği bir çok sorularla birlikte, direnişe ilk önce İzmir’de katılan ve sonrasında İstanbul’a giden çapulcu, İzmir’de durumun farklı olduğuna dikkat çekti. Kamuoyunda özellikle İstanbul ve Ankara’da ki direnişin gündemde olmasından dolayı, medyaya yeterli derecede yansımayan İzmir direnişinde, saldırıların bu nedenle daha ağır olduğunu anlatan arkadaş, polisin özellikle ara sokaklarda eylemcileri yakalayıp, fiili saldırılarda bulunduğunu belirtti. Son olarak Çağlayan adliyesinde, avukatlara yönelik yapılan saldırı ve gözaltılara tanık olan çapulcu, polisin çok sert müdahalede bulunduğunu ve çevrede olanların ciddi tepkisini topladığını anlattı. Sorular ve anlatımların bitmediği, ancak zaman darlığından dolayı sonlandırılması gereken ilk bölümde, her konuşmacının direnişi farklı açıdan anlatması, gençlerin ‘direnişte yolculuk yapmasına’ neden oldu.

İkinci bölümde önceden belirlenmiş olan tartışma konularına yer verildi ve bu bölümde katılımı güçlendirmek adına, fikirlerini en iyi savunabilen kişinin, gizli oylama ile ‘günün çapulcusu’ olacağı ve sembolik ödül alacağı açıklandı. Türkiye ve AB üyeliği konusuyla başlayan tartışmalarda, farklı düşüncelerin ortaya çıkması ve genel anlamda tartışmalara katılımın güçlü olduğu dikkat çekti. Alevilik ve siyaset üzerine devam eden tartışmalar, yine zamanın kısıtlı olmasından dolayı sonlandırılmak zorunda kaldı. Tartışmalar sonrasında yapılan oylamalarda ise, YDG’li arkadaş, yaptığı konuşmalarından dolayı, ‘günün çapulcusu’ ilan edildi.

Sohbet akşamının son bölümünde ise, gençlerin oluşturdukları müzik grubuna henüz isim vermemiş olmalarından dolayı, ‘isimsiz/çapulcular’ diye adlandırılan müzik grubu Türkiye’de ki direnişe destek amaçlı kendi emekleri ile besteledikleri ve büyük beğeni toplayan ‘Gezi bizimdir, bizim’ şarkısını söyledi. ‘Gün doğdu’ ve ‘Çav Bella’ marşlarını söyleyen müzik grubuna, katılımcılarda eşlik ederken, ‘Heryer Taksim, Heryer Direniş’ sloganıyla, gençlerin olumlu tepkiler gösterdiği ‘Chapul mee’ faaliyeti, sonlandırıldı.

23451059980_514619581920040_251239815_n