Anasayfa , Haberler , Çerkes Soykırımı İstanbul’da kınandı

Çerkes Soykırımı İstanbul’da kınandı

etha-20130518-cerkes-soykirimi-istanbulda-kinandi-06_displayİSTANBUL|18-05-2013 | Çarlık Rusyası’nın Kafkasya’ya yönelik işgal hareketinin bir parçası olarak yüzbinlerce Çerkes’in katledilişinin, sağ kalanların ise yüzde 90’ının sürgün edilişinin sembol tarihi olan 21 Mayıs gününde dünyanın birçok yerinde sokaklara çıkan Çerkesler, İstanbul’da da Rusya Konsolosluğu’na yürüdü, siyah çelenk bıraktı.

Çerkesler, soykırımının 149. yılı dolayısıyla siyah kıyafetler giydi. Adakule önünde biraraya gelen Çerkesler buradan Taksim Tünel’de bulunan Rusya Konsolosluğu önüne yürüdü. Eylemde sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kafkasya faşizme mezar olacak”, “Sokak, direniş, özgürlük”, “Soykırım sizin, direniş bizim”, “Katil Rusya, Kafkasya’dan defol” ve “Sochi’de olimpiyat istemiyoruz” sloganları atıldı.

Konsolosluk önünde basın açıklamasını May21 Platformu adına Fehmi Erdem Aybulut okudu, 149 yıl önce Çerkes soykırımının en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisi’nde, gelecek yıl yani soykırımın 150. yılında Sochi Kış Olimpiyatları’nın gerçekleştireceğine dikket çekti. Sochi’nin olimpiyatlara aday olduğu gün kampanya başlattıklarını hatırlatan Aybulut, bu olimpiyatlarla tarihi bir suçun örtbas edilmeye çalışıldığını söyledi.

Sochi’nin Çerkes soykırımının merkezi olduğunu ifade eden Aybulut, “Adını aldığı dil bugün konuşulmamakta, dilin sahibi Ubıhlar ise tamemen yok edilmiş, hayatta kalmayı başaran bir avuç insan anavatanından uzak yaşamaktadır” dedi. Rusya’nın Kafkasya’da soykırıma devam ettiğine dikkat çeken Aybulut, Kafkasya’daki bağımsızlık arayışlarını Rusya’nın kitlesel katliamlarla bastırdığını ifade etti.

Aybulut, Rusya’yı yalanları ile yüzleştirmek için vicdan sahibi herkesi seslerine ses katmaya davet etti.

Yapılan konuşmanın ardından Rusya Konsolosluğu’na olimpiyat halkalarından oluşan siyah çelenk bırakıldı.

Çerkesler Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde yaşanan saldırıya da dikkat çekti. Çerkesler eylem sonrası “Reyhanlı halkı yalnız değildir” sloganları atarak saldırıyı kınadıklarını ve Reyhanlı halkının yanında olduklarını ifade etti.(etha)