Anasayfa , Haberler , Cemil Bayık: TAK’ın eylemleri durmuyor çünkü…

Cemil Bayık: TAK’ın eylemleri durmuyor çünkü…

cemil_bayik_biz_olmasak_hdp_yuzde_5_bile_oy_alamazdi_h566579_d71b0

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Kandil’de BBC muhabiri Ian Pannell’ın sorularını yanıtladı.
Bayık, ABD ve koalisyon güçleriyle temasları olduğunu söyledi. Bayık, TAK’a ilişkin ise “Bu koşullarda kim TAK’ın önüne geçebilir? Bu koşullarda TAK eylem yaparsa toplumda sempati toplar tabii ki” dedi.

Bayık, BBC muhabirinin “Kerkük’te görüştüğümüz PKK komutanları Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu söyledi, bu doğru mu” sorusuna şu cevabı verdi:

“Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ’le nasıl mücadee ettiğini dünya alem biliyor. Kaolisyon güçlerinden gizli, DAEŞ’le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ’e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda.”

Bayık, muhabirin bu temasla ABD’den mi bahsettiği sorusuna, “Amerika’dan da, İngiltere’den de… Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika’dır tabi. Sorun Amerika’yla veya başka biriyle görüşüp görüşmeme sorunu değildir” cevabını verdi.

“TAK’IN EYLEMLERİ DURMUYOR ÇÜNKÜ TÜRKİYE’DE KORKUNÇ BİR SAVAŞ VAR”
Bayık, Ankara’daki saldırılarla ilgilerinin olmadığını söyledi:

“Bu eylemlerin PKK’yle bir ilişkisi yoktur. bizim dışımızdaki bir örgüttür. Kimdir, kimler yer alıyor onu bilmiyoruz. Muhtemelen bizden ayrılanların bazıları onun içinde yer almış olabilir. Biz o eylemlerin araştırılmasını istiyoruz. Kim yapmış, PKK mi yapmış PKK’nin dışındaki güçler mi yapmış, bunun araştırılması gerekiyor.”

Pannell’ın, PKK’nın 2013’te yaptığı çağrı ardından TAK’ın eylemlerini durdurduğunu hatırlatması üzerine Bayık, bugünkü koşullarda kimsenin TAK’ı durduramayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“TAK’ın eylemleri durmuyor çünkü Türkiye’de korkunç bir savaş var. Bu koşullarda kim TAK’ın önüne geçebilir? Bu koşullarda TAK eylem yaparsa toplumda sempati toplar tabi ki. TAK elbette ki eylem yapar, buna yol açan Türk devletinin uyguladığı politikalardır.”