Anasayfa , Dünya , Tunus diktatörü Ben Ali masum olduğunu söyledi

Tunus diktatörü Ben Ali masum olduğunu söyledi

TUNUS | 20 – 06 – 2011 | 23 yıl süren diktatörlüğü sonrasında halkın isyanıyla Tunus’tan kaçan Ben Ali, bugün başlayan mahkemesinde tüm suçlamaları ret etti.

Ocak 2011 yılında Tunus’tan kaçan Ben Ali, Suudi Arabistan’da kalıyor ve mahkemeye katılmıyor. Ben Ali, kendini zenginleştirme, kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, ulusal güvenliğe karşı komplo ve cinayete teşvik suçlarında yargılanıyor.

Mahkemenin ilk aşamasında, saraylarından birisinde bulunan silah, mühimmat ve uyuşturucu, diğer sarayında bulunan 27 milyon değerinde mücevher ve para konuları hakkında kanıtlar toplandı. Son konuda ise Ben Ali’nin eşi Leyla Trabelsi de ifade vermek zorunda. Ben Ali, her iki konuda da yirmi yıl hapis cezası alabilecek.

Ben Ali, atanan 5 avukat tarafından temsil edilirken, kendi isteği üzerine Beyrut’tan Ekrem Azoury isimli avukat da savunmasını yapıyor. Ben Ali, Azoury üzerinden yaptığı açıklamada ise davasının bir aldatmaca olduğunu, mevcut rejimin Tunus’daki istikrarsızlığı gizlemeye çalıştığını söyledi.

‘Halk benim yaptıklarımı unutmasın’

Ben Ali ayrıca halka seslenmeyi de unutmayarak, Tunus için yaptıklarının unutulmaması gerektiğini söyledi. Tunus halkı ise Ben Ali’nin kaçışından sonra iktidarda kalanların ‘yenilik’ aldatmacalarına kanmadığını her gün sokaklarda dile getiriyor. Her gün yapılan miting ve gösterilerin dışında, birçok yerde de işçiler greve giderek, hoşnutsuzluğunu devam ettiriyor.

Temmuz ayı sonunda planlanmış seçimler ise iptal edildi.