Anasayfa , Dünya , Buenos Aires’de eğitimcilerden işgal eylemi

Buenos Aires’de eğitimcilerden işgal eylemi

etha-20160310-arjantinde-egitimciler-sokakta00_ext

Arjantin Başbakanı Macri, bin 500 okulla uygun odalar yapılarak, 5 milyon bilgisayarın yerleştirildiği “Conectar Igualdad” projesini iptal etti, 60 eğitimciyi işten çıkardı. Bu rakamın bin 100’ü bulması bekleniyor. ATE sendikası öncülüğünde yüzlerce kişi Buenos Aires’te neoliberal politikalara karşı eylem yaptı.

BUENOS AİRES- Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yüzlerce kişi “Conectar Igualdad” eğitim programının kaldırılmasını protesto etmek için Eğitim Bakanlığını işgal etti.

Macri, başbakan seçilmesinin ardından neoliberal politikaların uygulanmasına hız verdi, çok sayıda işçi işten attı, sosyal ve sağlık hizmetlerinde büyük kesintiler yaptı. Son olarak Eğitim Bakanlığı, her okula bilgisayar yerleştirilmesini de kapsayan “Conectar Igualdad” projesini kaldırdı, bununla birlikte 60 eğitimci işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar devam edecek.

Devlet Memurları Sendikası (ATE), Macri hükümetinin, Ocak ve Şubat ayında 100 bin memur ve çalışanı işten çıkardığını hatırlattı, 2010 yılından beri uygulanan “Conectar Igualdad” projesini iptal ederek, 60 eğitimcinin işten çıkarılmasını protesto etti. ATE, bu işten çıkarmaların başlangıç olduğunu belirterek, mücadele edilmediği durumda bin 100 çalışanın işten çıkartılacağını duyurdu.

“Conectar Igualdad” projesi kapsamında bin 500 okulla uygun odalar yapılarak, 5 milyon bilgisayar yerleştirilmişti.

ATE, hükümetin neoliberal politikalarına karşı önümüzdeki haftada eylemlerini sürdürecek.