Home , Haberler , Boğaziçi Nöbeti 274. Gününde

Boğaziçi Nöbeti 274. Gününde

HABER MERKEZİ|04.10.2021| Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 274’üncü gününde Boğaziçililer bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

Direnişin 40’ıncı haftasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

„Bugün 4 Ekim 2021, Pazartesi. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 40. haftasına girildi. Bugün direnişin 274. günü. Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde rektör olarak atanmasının kırk dördüncü; 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden almasının yetmiş dokuzuncu günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 183. kez rektörlük binasına döndüler. Nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler, üzerinde „Can Candan Yalnız Değildir“ yazan Can Candan fotoğrafları ile derslerine son verilen Feyzi Erçin’in ve Seda Binbaşgil’in fotoğraflarını taşıyan akademisyenler, nöbetlerinin ardından Can Candan’ın işten çıkarıldığı gün başlattıkları oturma eylemine devam ettiler.“

Kaynak: Gazete Duvar

scroll to top