Home , Avrupa , İngiltere Parlamentosu’nun Açılışı Protesto İle Başladı
İngiltere Parlamentosu'nun Açılışı Protesto İle Başladı

İngiltere Parlamentosu’nun Açılışı Protesto İle Başladı

Birleşik Krallık’ta Mayıs ayı başında yapılan genel seçim sonucu tek başına iktidar olan Muhafazakar Parti’nin kemer sıkma politikaları, yüzlerce kişi tarafından Londra’da protesto edildi.

İngiltere Parlamentosu'nun Açılışı Protesto İle Başladı

İngiltere Parlamentosu’nun Açılışı Protesto İle Başladı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in parlamentonun yeni yasama döneminin resmi açılışını yapması ve hükümet programını okumasını takiben, kemer sıkma karşıtı göstericiler, Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda protesto eylemi düzenlediler.

Trafalgar Meydanı’ından Başbakanlık binasının bulunduğu Downing Caddesine ve oradan da Parlamento binasına doğru yürüyen göstericiler, “Kesintilere son ver”, “Muhafazakarları def edin”,”Ücretsiz eğitim, Zengini vergilendir”, Kesintileri Muhafazakarlara yapın” yazılı pankartlar taşıdı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride, protestocular ve polis arasında zaman zaman arbede yaşandı. Parlamento Meydanı yakınlarında, polis tarafından tartaklandıktan sonra yere yatırılan bir protestocu daha sonra göz altına alındı. Bazı polisler göstericileri uyarmak için coplarını çıkardı. Çıkan olaylar sonucu 3 kişi göz altına aldındı.

Olayların devam ettiği sırada, Ukip milletvekili Douglas Carswell, prostocuların geçtiği alanda bir gösterici tarafından fark edildikten sonra ablukaya alınarak “Irkçı Ukip” sloganları atıldı.Güvenliği sağlamaya çalışan polis, kalabalığı geri püskürterek, Douglas Carswell’i polis aracına bindirdikten sonra olay yerinden uzaklaştırdı.

NCAFC (Ücret ve Kesintilere Karşı Ulusal Kampanya) ve People’s Assembly (Halk Meclisi) adlı gruplar tarafından düzenlenen protesto gösterisinin, parlamentonun açılış töreni ile eş zamanlı yapılmasının sebebi hükümetin barbarca politikalarına karşı mücadele edileceğinin mesajını vermek. Grup, 20 Haziran’da gerçekleşecek kesinti karşıtı protestoya, yoksul, engelli, göçmen, öğrenci, işsiz, herkesi hükümetin yıkıcı politikalarına karşı yürümeye davet etti.

Gösteriye katılan yüzlerce kişi, Muhafazakar hükümetin önümüzdeki dönemde yürüteceği kemer sıkma politikalarıyla mevcut ekonomik durumu daha da kötüleştireceği kanaatinde. Ülkenin sağlık sisteminin özelleştirilmesine, eğitim ve kamu hizmetlerindeki kesintilere karşı çıkan protestocular aynı zamanda grevlerin yasadışı, göçmenlerin ise günah keçisi ilan edilmesini eleştirdi.

Protesto gösterisi, Trafalgar Meydanı’nında geri toplanan göstericilerin taleplerini dile getirmesi ile sona erdi.

scroll to top