Anasayfa , Haberler , Binler Taksim’den Lice’ye seslendi; Diren Lice Taksim Seninle

Binler Taksim’den Lice’ye seslendi; Diren Lice Taksim Seninle

ist-290613-taksim-hdk-protesto1ISTANBUL |29-06-2013 | Amed Lice’de karakol inşaatını protesto eden kitlenin üzerine ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım ketledilmesi ve 8 kişinin yaralanması İstanbul’da HDK’nin yapmış olduğu yürüyüşle protesto edildi. Gerçekleştirilen saldırıyı protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitle “Özgürlük eşitlik, adalet için diren Lice İstanbul seninle” pankartını açarak Galatasaray Lisesine yürüdü. Eylemde katledilen Medeni Yıldırım’ın fotoğrafları taşındı. Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitle sıklıkla “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Diren Lice Taksim seninle” , “Katil devlet hesap verecek” ve “Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı. Partizan’ında bileşeni olduğu HDK eylemde sıklıkla Lice ve Taksim direnişlerinin birleştirilmesi çağrısını yaptı.

Taksim Tramvay Durağı’nda sona eren yürüyüşün ardından burada bir oturma eylemi gerçekleştirti. Oturma eylemi sırasında milletvekilleri tarafından açıklamalar yapıldı. İlk olarak konuşan Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı’nda ortaya çıkan toplumsal taleplerin barış sürecinde ortaya çıkan talepler ile büyük bir aynılık içerdiğini, fakat bunun farklı yansıtılmaya çalışıldığını söyledi. Çözüm sürecinde başlayan müzakereler gereği Kürt halkı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın verdikleri sözleri büyük bir irade ile yerine getirdiğini belirten Önder, fakat hükümetin bunun gereklerine karşı aynı kararlılığı ist-290613-taksim-hdk-protesto2

gösteremediğini söyledi. Önder, “Devletin Kürt hareketi ve Önderliği ile yürüttüğü müzakerede sözlerini büyük bir irade ile tuttular. Ama hükümet bu kararlığı göstermiyor. Barışa niyetiniz varsa gönüller yapmak lazım karakollar değil. Nitekim bu karakollara karşı çıkan sivil halkın üzerine ateş açılmıştır. Barış böyle gelmez. Böyle gelmeyeceğinden hepimiz eminiz. Tarih de bundan emin. HDK bileşenleri olarak hükümete bu olayı politikalarını gözden geçirmeleri için bir vesile yapmalarını öneriyoruz. Çağrımız son derece önemli ve tarihsel. Gezi direnişinden bu yana hayatını kaybeden tüm arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum. Bu demokrasi direnişini kutluyor, hükümeti de aklıselime davet ediyorum”diye konuştu.

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise, yaptığı konuşmada “Bu gün burada Taksim’den Lice’de yaşanan katliamı kınamak ve Lice’deki halkımızın mücadelesinin kendi mücadelemiz olduğunu göstermek için buradayız. Lice’de katliam girişimi yapılmıştır. Bu ülkeye barış kalekollarla gelmez, demokrasi ile gelir diyen halkımızın üzerine ateş açılmıştır. Medeni arkadaşımız yaşamını yitirmiştir. Özgürlük istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Ama bu karakollarla gelmez. Karakol bize işkenceyi, tecavüzü hatırlatıyor. Medeni Yıldırım aynı zamanda 1994’de faili meçhule giden Adnan Yıldırım’ın yeğeni. Amcası da faili meçhule gitti. Umarım Medeni faili meçhul olmaz. Eğer hükümet sormazsa Liceliler hesabını soracak, bu halk hesabını soracak. Gezi’nin de Taksim’in de Lice’nin de Kürdistan’ın da özgürleşmesini istiyoruz.  dedi.

 

Açıklamaların ardından binlerce kişi Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Taksim Meydanı’nda Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla yapılacak yürüyüşe katılmak amacıyla Taksim Meydanı’na doğru tekrardan yürüyüşe geçti. (özgür gelecek)