Home , Avrupa , Berlin’de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yürüyüşü
ANF Images

Berlin’de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yürüyüşü

BERLİN |02.11.2020| Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yürüyüşü dünyayı sarsan Covid-19 salgını önlemlerine rahmen çoșkuyla gerçekleştirildi.

Berlin Kürt Halk Meclisi’nin çağrısı ile saat 14:00’da Berlin-Hermannplatz Meydanı`ında bir araya gelen kitle, devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit dușenler için yapılan saygı durușu ve konușmalar ardından, hep birlikte saat 15:00′da Berlin-Oranienplatz Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe bir çok Kürt Ulusal Kurtuluș Kurumları`nın yanı sıra ATİF-Berlin ve Enternasyonalist Gruplar katılarak dayanıșmada bulundular. Tüm kitle hep bir ağızdan attığı sloganlar ile 1 Kasım Dünya Kobane günü vesilesi ile Kobane direnişini bir kez daha selamladı.


Yürüyüş esnasında ve bitiș alanında yapılan almanca, kürtçe ve türkçe konuşmalar ile Rojova Devrimi`ni hazmedemeyen TC devletinin fașizan ve saldırgan politikaları bir kez daha hep bir ağızdan lanetlendi. Son zamanlarda AKP-MHP iktidarının içte başta HDP ve Kürt halkına karşı olmak üzere tüm devrimci ve demokratlara karşı uyguladığı faşizan ve katliamcı tavrı mahkum edildi.


Almanya devletinin fașist TC ile olan tüm politik, ekonomik ilișkilerinine son vermesi, Tükiye`de uygulan tüm antidemokratik politikalara karşı ikiyüzlü tavrından vazgeçmesi ve Türkiye`ye gerekli yaptırımların uygulanması çağrısı yapıldı.
Yürüyüş bitiş noktası olan Oranienplatz Meydanı`na gelindikten sonra olaysız bir şekilde son buldu.

scroll to top