Anasayfa , Haberler , Belediye İş: Mücadeleye Devam Edeceğiz!

Belediye İş: Mücadeleye Devam Edeceğiz!

İSTANBUL | 02 – 03 – 2010 | Esenyurt Belediyesi bugün toplam 9 işçiyi, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkardı. Bu 9 kişiden 7’si daha önce mahkeme kararıyla işe alınmıştı, ama sendika üyesi olmaya devam ettikleri için bugün tekrar işten çıkarıldı. Belediye İşçileri 198 gündür direniyor.

Belediye İş 2 Nolu Şubesi tarafından yapılan bir açıklamayla işten çıkarılmaların sendikal örgütlenmeyi engelleyemeceği belirtildi. Belediye İş Sendikası hukuk dışı uygulamalara derhal son verilmesi gerektiğini söylerek, mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

Açıklamanın tümü şöyle:

Sendikamızdan istifa etmedikleri için yürütülen hukuki mücadele sonucu 08.02.2010 tarihinde 7 kişinin işe alınmasından sonra 9 kişinin direnişi devam etmektedir.

Esenyurt Belediyesi, sendikalı oldukları için işçileri işten atmaya yönelik tavrına devam ediyor. 25.02.2010’da Sendikamız üyesi 9 işçi, 02.03.2010 günü de daha önce mahkeme kararıyla işe alınan işçilerden 7’sine 2 kişi daha ekleyerek 9 işçiyi daha işten çıkardı. Böylece işten atılan işçi sayısı Esenyurt’ta 27 olmuştur.  198 gündür Esenyurt Belediyesi’nde yürütülen mücadele sonucu Sendikamızdan istifa etmeyen ve Sendikamıza yeni üye olan işçilerin sendikal örgütlenmesini engellemek için Esenyurt Belediyesi işçi çıkarmayı sürdürüyor.

Biz,  bugüne kadar yürüttüğümüz mücadeleyi bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız. Esenyurt Belediyesi işten atılmalarla sendikal örgütlenmeyi engelleyemeyeceğini bilmelidir.  Bu ülkede yasalara ve hukuka herkesin uyması gerektiğini bas bas bağıran AKP ve Esenyurt’taki belediye yönetimi; iş, işçilerin haklarına ve menfaatlerine gelince, çiğnemekten geri durmuyorlar. Esenyurt belediyesinde işçileri, istifa ettirmek için sorgu odaları kuruluyor. Belediye Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu her gün kaç işçinin sendikaya üye olduğunu denetlemek için özel dedektifler ayarlamış, belediyeye hizmet etmek yerine, yönetimde olma gücünü kullanarak işçilerin demokratik ve yasal haklarını engellemektedir.

Biz Belediye-İş Sendikası olarak yürüttüğümüz bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Belediye Başkanının bu hukuk dışı uygulamalara bir an önce son vermesini, aksi takdirde bu konuda yasal yollara başvurarak hukuki mücadele başlatacağımızın bilinmesini isteriz. Esenyurt’ta bundan böyle işverenin bu tavrının sürmesi halinde daha geniş ve etkin eylemlerle mücadelemizi kamuoyuna duyuracağımızın bilinmesini isteriz.