Home , Haberler , HHB: Ayten Öztürk’e 6 ay boyunca işkence yapılmış

HHB: Ayten Öztürk’e 6 ay boyunca işkence yapılmış

Haber Merkezi |30.08.2018|  Halkın Hukuk Bürosu(HHB) sabah saatlerinde Ankara Siyasi Şube’nin 6 ay sonra Ayten Öztürk’ün gözaltında tutulduğunu kabul ettiğini açıklamıştı. Ayten Öztürk İle görüşen HHB avukatları Öztürk ile yapılan görüşmeye dair paylaştıkları bilgide, “Kontrgerilla’nın elinde kaldığı 6 ay boyunca, Elektrik (Vücudundaki yanık izleri bunu açıkça yansıtıyor), tazyikli su, askıya alma, falaka gibi Ahlak dışı ve fiziki her türlü işkenceye maruz kalmıştır. Seni arayan soran yok, sahip çıkan yok diyerek psikolojik işkence de yapılmıştır” dedi.

Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından paylaştığı görüşme notları şu şekilde:

Müvekkilimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında Kontrgerilla’nın elinde tutulmuş. İşbirliği yapmayı red ettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır.

Kontrgerilla’nın elinde kaldığı 6 ay boyunca, Elektrik (Vücudundaki yanık izleri bunu açıkça yansıtıyor), tazyikli su, askıya alma, falaka gibi Ahlak dışı ve fiziki her türlü işkenceye maruz kalmıştır. Seni arayan soran yok, sahip çıkan yok diyerek psikolojik işkence de yapılmıştır.

Ayten Öztürk, 28 Ağustos günü akşam saatlerinde bulunduğu yerden alınıp  bir buçuk saatlik bir yolculuk sonunda bir araziye bırakılmıştır.  Ankara siyasi polisi Ayten Öztürk’ü kontrgerilladan bu araziden teslim almıştır. Gözaltına alındığında bu yana 22 kilo vermiştir..

Ayten Öztürk’nün  hangi  suçlamalarla tutulduğuna ilişkin ne kendisine ne de avukatlarına herhangi bir bilgi verilmemiştir. Müvekkilimiz 6 ay boyunca kimse ile konuşmadığından şuan konuşmakta zorlanmaktadır. Sağlık durumu düzeldikçe aktardığı bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.” (Özgür Gelecek)