Home , Avrupa , Belarus-Polonya sınırında 7 Mülteci Soğuktan ve Açlıktan Hayatını Kaybetti

Belarus-Polonya sınırında 7 Mülteci Soğuktan ve Açlıktan Hayatını Kaybetti

HABER MERKEZİ|09.10.2021| Belarus’tan Polonya sınırına doğru yürüyüşe geçen mülteciler sınırı geçmek için girişimde bulundu. Polonya’nın mülteci geçişine engel olmak için sınıra konuşlandırdığı asker sayısı 12 bini geçti. Sınırın Polonya tarafında 7 mültecinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Polonya sınır muhafaza makamları, büyük bir mülteci kitlesinin Belarus’tan ülke topraklarına girme girişiminde bulunduğunu açıkladı. Twitter üzerinden yapılan açıklamada “Mülteciler sınırı geçmeyi zorlamak için ilk girişimlerini yapıyorlar” denildi ve mültecilerin dikenli tel örgüyü geçmeye çalıştıklarını gösteren görüntüler paylaşıldı.

Sosyal medyada daha önce de Belarus’ta mültecilerin kitleler halinde karayolu üzerinden Polonya sınırına doğru yürüdüğünü gösteren görüntüler paylaşılmıştı. Polonya ise sınırlarını korumak için ek asker görevlendirdiğini duyurmuştu. Sınıra konuşlandırılan asker sayısı Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre 12 bini geçiyor.

Polonya ve AB’den Belarus’a suçlama

Avrupa Birliği (AB) Belarus’u, “Batı’nın insan hakları ihlalleri nedeniyle Minsk’e uyguladığı yaptırımların intikamını almak için” bir hibrit savaş biçimi olarak Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecileri kendi toprakları üzerinden AB ülkelerine geçmeye teşvik etmekle suçladı.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk, Polonya kamu radyosuna verdiği demeçte “Belarus, tercihen kurşunlanma ve can kaybıyla büyük bir olaya neden olmak istiyor. Basında çıkan haberlere göre, Kuznica Bialostocka yakınlarında toplu bir sınır geçişi girişimi olacağına dair büyük bir provokasyon hazırlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Belarus tarafında kümelenen mültecilerin havadan görüntülerini paylaşırken, Polonya’nın sınıra 12 binden fazla asker yerleştirdiğini söyledi. Belarus ile sınır paylaşan Letonya ise durumu “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Komşu AB üyesi Litvanya, mülteci geçişlerinde olası bir artışa hazırlanmak için sınıra ek asker göndereceğini duyurdu. Vilnius Hükümeti, olağanüstü hal ilan ederek Polonya’nın izinden gidebilir.

scroll to top