Home , Avrupa , Kürt Basınına Yönelik Saldırılar Viyana’da Protesto Edildi

Kürt Basınına Yönelik Saldırılar Viyana’da Protesto Edildi

VİYANA| 24.04.2024| Salı sabahı erken saatlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Paris’te, Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da Kürt basınına yönelik eş zamanlı yapılan polis baskınları ve gözaltılar, aynı gün saat 18:30’da Viyana’da bulunan Belçika Konsolosluğu önünde ADGB bileşenleri tarafından gerçekleştirilen mitingle protesto edildi.

Kurumların yaptıkları Almanca, Türkçe, Kürtçe açıklamalarda eş zamanlı yapılan bu baskınların, faşist R.T. Erdoğan’ın Kürt ulusuna yönelik imha ve inkâr politikalarından bağımsız olmadığına vurgu yapıldı.

ADGB adına okunan açıklamada “Türk devletinin kirli çıkar pazarlıkları temelinde, askeri olarak Metina’ya dönük işgal saldırısı başlattığı bu günlerde, Belçika devleti eliyle Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına yapılan baskın, İstanbul ve Ankara’da  Özgür Basın çalışanlarının evlerinin basılarak 8 basın emekçisinin göz altına alınması ve aynı gece Fransa’da 6 Kürt politik aktivistin Fransız devleti tarafından gözaltına alınması, ulusal ve uluslar arası alanda planlı bir saldırı konseptinin uygulamaya sokulduğunu göstermektedir.” denildi.

ATİK adına okunan açıklamada ise “Kürt özgürlük mücadelesinin sesi olan özgür basına yönelik baskın ve Metina’ya yönelik gerçekleştirilen bombalamalar, faşist Erdoğan’ın Irak ve Erbil’deki bölgesel Kürt yönetiminin ziyaretine de denk gelmesi, saldırının daha da kapsamlı olduğunu ve devam edeceğini göstermektedir.

Kürt basın kuruluşlarına, Demokratik Kürt Toplum Merkezine yönelik geçekleştirilen bu baskınları bir kez daha kınıyoruz. Avrupa demokratik kamuoyunu, bu baskınlara karşı duyarlı olmaya, yerli ve göçmen demokratik güçleri, özgür Kürt basınıyla dayanışma göstermeye çağırıyoruz.” denildi.

Yapılan konuşmaların ardından kitlenin “Özgür Basın Susturulamaz!” sloganları ile miting sona erdi.