Home , Avrupa , Başkan Gonzalo Bern’de Anıldı!

Başkan Gonzalo Bern’de Anıldı!

İSVİCRE|16.09.2021|16 Eylül Perşembe günü ADGB’nin çağrısı ile Başkan Gonzalo’yu anmak ve Faşist Peru devletini protesto etmek amacıyla bir araya gelindi. Bern Bahnhofplatz önünde, saygı duruşu ile başlayan eylem esnasında Türkçe-Almanca açıklamalar okundu ve bildiri dağıtımı yapıldı. Başkan Gonzalo’nun „…Yol uzundur. Ve biz bu yolu katedeceğiz. Hedefe erişeceğiz. Biz muzaffer olacağız. Göreceksiniz!” sözleri ile başlayan açıklamada „Cilt kanseri olduğu bilinen ve yaşı dolayısıyla ağır tecrit koşullarında kalması mümkün olmayan Abimael Guzman’ın serbest bırakılması çağrısının karşılıksız kaldığı ve tedavisi engellenerek ölüme terk edildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında „“Başta Latin Amerika olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde Dr. Abimael Guzmán gibi yüz binlerce devrimci, politik düşüncelerinden dolayı onlarca yıl tutsak edilerek, işkencelerden geçiriliyor. ABD’de Kara Panterler’den Abu Jamal, Hindistan Komünist Partisi Maoist’lerinden Dr. Saibaba, Fransa’da tutsak olan Filistinli George Abdallah ve Türkiye’de 22 yıldır İmralı adasında tecritte tutulan Kürdistan Özgürlük Hareketi lideri Abdullah Öcalan ve daha niceleri, tıpkı Abimael Guzmán gibi düşünceleri tehlikeli olarak görüldüğü için uzun yıllardır en temel insan haklarından mahrum şekilde hapishanelerde tutulmaktadırlar.“ ifadelerine yer verildi.

Eylem Cumartesi günü Luzern’de gerçekleştirilecek olan „HDP ile dayanışma mitingine“ katılım çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

1992 yılından beri Callao adasında ağır tecrit altında tutulan Maoist Peru Komünist Partisi Kurucusu ve Önderi Abimael Guzman (Başkan Gonzalo) 11 Eylül günü Peru Devleti tarafından katledildi.

scroll to top