Home , Avrupa , Barcelona’da 100 bini aşkın kişi mülteciler için yürüdü

Barcelona’da 100 bini aşkın kişi mülteciler için yürüdü

BARCELONA |20.02.2017| İspanya’nın Barcelona kentinde “Casa nostra, casa vostra” (Bizim evimiz, sizin eviniz) adlı örgütün çağrısıyla mültecilere destek için eylem düzenlendi. “Sığınmacıları kabul etmek istiyoruz” sloganı ile düzenlenen ve Katalonya özerk yönetimindeki demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra sol siyasi partilerin ve işçi sendikalarının da destek verdiği eyleme katılan 100 bini aşkın kişi, Barcelona kent merkezinden deniz kıyısına kadar yürüdü.

Yaklaşık 3 saat süren yürüyüşün sonunda yapılan açıklamada, sığınmacılara duvar ören Avrupa ülkelerini eleştirdi. “Casa nostra, casa vostra” tarafından okunan manifestoda, İspanyol hükümeti ve AB yetkililerinden sığınmacıları kabul etmek için verdikleri sözleri yerine getirmeleri istenildi.

Mülteci sorunu AB’nin yanlış politikalarının sonucudur

Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell yaptığı açıklamada “Bu gösterinin diğer Avrupa devletlerine ve kentlerine örnek olmasını umarım. AB’nin ruhuna karşı olan bu siyasetleri hep birlikte değiştirebiliriz” dedi. Forcadell, AB ülkelerinin sığınmacılarla ilgili vaatlerini yerine getirmeleri ve daha faza sığınmacı kabul etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Katalonya Sosyalist Partisi’nin (PSC) lideri Miquel Iceta, “Bu sivil bir gösteri. Sesimizin İspanya ve AB’de duyulmasını istiyoruz. Yaşanan kriz masum değildir. Uygulanan yanlış politikalarla bu krizi biz yarattık. Daha fazla elimiz kolumuz bağlı duramayız” dedi.

Kriz çözülmezse ve kurumlara itaatsizlik etmemiz gerekirse, edeceğiz

Sosyalist milletvekili Gabriela Serra da Akdeniz’de son yıllarda 5 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bu ölümler durdurulamadığı için tüm kurumlara karşı öfkeliyiz. AB ülkeleri ve İspanyol hükümeti, bu krizi çözmek için hiçbir şey yapmıyor. Eğer kurumlara itaatsizlik etmemiz gerekirse, edeceğiz. Çünkü sadece sığınacak bir yer arayan, hayatlarını kurtarmaya çalışan insanlara sırtını dönen bir AB’nin yasallığından söz edilemez.”

Gösterinin sonunda bir grup sanatçı, sığınmacıların teknelerle sahillere gelişini canlandırdı.

(Sendika.Org)