Home , Haberler , Sinop’ta çevrecilere polis şiddeti

Sinop’ta çevrecilere polis şiddeti

SİNOP|05 – 09 -2011 | Sinop’un Gerze ilçesinde termik santral karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda yaklaşık 30 eylemci ile 4 polis yaralandı.

Olay bir firma tarafından termik santral yapılması planlanan Yaykıl köyü Çakıroğlu mevkisinde meydana geldi.

Kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan çevrecilerin nöbetleri sürerken sondaj makinelerinin yeniden alana geleceği haberini alan çevreciler bölgede toplandı. Sondaj makinelerinin alana gelmesiyle birlikte bölgeye sevk edilen jandarma ve çevik kuvvet ekipleriyle çevreciler arasında arbede yaşandı. Bazı çevreciler alanı ateşe vermeye çalıştı.

Çevrecilerin dağılmaması üzerine çevik kuvvet ekibi panzerle göstericilerin üzerine tazyikli su sıktı. Gaz bombalarının da kullanıldığı olaylar sırasında göstericiler güvenlik güçlerine taş ve sopalarla cevap verdi. Güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için birçok kez havaya ateş etti. Bir gösterici de bölgede bulunan bir arı kovanını jandarma ekiplerinin üzerine attı. Bu sırada jandarma ekipleri çevreye dağılan arılar nedeniyle zor anlar yaşadı.

Olaylarda 30’a yakın gösterici ile 4 polis yaralandı. Çok sayıda gösterici de gözaltına alındığı bildirilirken, olaylar sırasında iş makinesinin de camları kırıldı. (Kaynak: Sabah)

İnsanlığın daha iyi bir çevre ve doğa ile yaşamasını savunmak ne zamanda beri suç oldu? Doğa ve çevreyi koruma günümüzde en temel haktır. Bu hakkı herkes sesli savunabilmelidir. Bu da demokrasi mücadelesinin bir parcası olmuştur.

Sözde ileri demokrasinin bolca propagandası yapılırken, en makul ve demokratik taleplere bile tahammül edemeyen AKP güdümlü faşist polisler çevrecilere,tazyikli su, gaz ve ses bombalarıyla saldırarak protesto yerini bir savaş arenasına çevirdiler. Gözleri dönmüş insanlıktan ve demokrasiden nasibini almayanların bu tür şidette bulunmaları olanak dahilinde.