Home , Haberler , Avusturya’da Kurz Hükümeti Düşebilir

Avusturya’da Kurz Hükümeti Düşebilir

HABER MERKEZİ|08.10.2021| Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz’a yönelik „rüşvet ve güveni kötüye kullanma“ suçlamalarıyla başlatılan soruşturmanın ardından, koalisyon hükümetinin önümüzdeki Salı günü itibarıyla düşebileceği iddia ediliyor.

Muhalefetteki liberal NEOS ve ırkçı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), söz konusu oturumda Kurz hakkında güvenoyu yapılması için önerge vereceklerini açıkladı. Viyana’da yapılan yorumlarda, Yeşiller’in bu önergeyi destekleyecekleri ve Kurz’un istifa etmek zorunda kalacağı belirtiliyor. Bu durumda, Avusturya’nın erken seçime gideceği dile getiriliyor.

Başbakan Sebastian Kurz, hakkındaki iddiaları reddetmeyi sürdürdü ve istifa etmeyi de düşünmediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Bellen’le bir araya gelen Kurz, görevinin başında olduğunu ve hükümeti Yeşiller’le sürdürmek istediğini belirtti. Kurz, „Eğer Yeşiller bu ortaklığı sürdürmek istemiyor ve mecliste başka bir çoğunluk kurma arayışındalarsa buna da saygı duyarım“ diye konuştu.

Avusturya’da Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı geçen Çarşamba günü Başbakan Sebastian Kurz’a yönelik iddialar kapsamında, Kurz’un başında bulunduğu ÖVP’nin Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık binasında arama yaptırdı. Yapılan aramalarda, polisin, Kurz ve ona yakın bazı siyasetçilere ait dosya ve cep telefonlarına el koyduğu açıklandı. Savcılıktan yapılan açıklamada, Kurz dışında dokuz kişi ve üç kurum hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtildi. Soruşturmanın Kurz’un henüz dışişleri bakanı olduğu 2016 döneminden başlayarak bugüne kadarki süreci kapsadığı belirtilen açıklamada „Sebastian Kurz güveni kötüye kullanma, yolsuzluk ve rüşvetten suçlandığı için hakkında soruşturma açıldı“ denildi.

İddianameye göre, Kurz ve yakın çevresi, Maliye Bakanlığı‘nın bütçesinden aldıkları parayla gazetelere verilen reklamlar karşılığında, ÖVP hakkındaki anket sonuçlarının daha iyi gösterilmesi konusunda zorlamada bulundular.

 

scroll to top