Home , Haberler , RedHack gözaltılarına işkence iddiaları doğrulandı

RedHack gözaltılarına işkence iddiaları doğrulandı

TÜRKİYE |03-10-2016| Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-mail redhackhesabının RedHack tarafından hacklenmesinin ardından gözaltına alınan 6 kişi, avukatlarıyla görüştürüldü. Görüşme gerçekleştiren Av. Kazım Bayraktar, gözaltındakilere işkence yapıldığını doğrulayarak, “İlk görüşen avukat arkadaşın daha sonra kamuoyuna yaptığı açıklamada işkenceyi dile getirmesi sayesinde oluşan baskı sonucu, kötü muamele sona erdi” ifadelerini kullandı.

25 Eylül’de RedHack üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan Taylan Kulaçoğlu, Abidin Çelik, Uğur Cihan Okutulmuş, Taşkın Yasak, Alaattin Karagenç ve Ekin Baykal, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüş, 6 kişiye işkence yapıldığı ortaya çıkmıştı.

RedHack soruşturması kapsamında gözaltına alınanların avukatlarından Kazım Bayraktar, kamuoyunda oluşan tepki üzerine bugün müvekkilleri ile görüştüklerini ve dosyada kısıtlama kararı olduğu için incelemelerine izin verilmediğini ifade etti

RedHack’in gerçekleştirdiği eylemin ardından, daha önce bu nedenle gözaltına alınıp bırakılan Kulaçoğlu ve diğer 6 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Bayraktar, “Bu yöntem sanıktan kanıta gitmektir” dedi. Bayraktar, şöyle devam etti: „Sanıktan kanıta gitmeye çalışan zihniyet işkence yaparak itiraf almaya çalışır veya sahte delil üretir. Ya da gizli tanıklar üreterek soruşturmayı kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeye çalışır. Bundan kuşku duyduk ve kuşkumuz devam ediyor.“

Yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaşan Bayraktar, işkence iddialarını doğru olduğunu vurguladı. Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: „İlk başta kötü muameleye maruz kalmışlar, ciddi bir darp söz konusu. Ancak ilk görüşen avukat arkadaşın daha sonra kamuoyuna yaptığı açıklamada işkenceyi dile getirmesi sayesinde oluşan baskı sonucu, kötü muamele sona erdi. Ancak hala neyle suçlandıklarını ve suçlamaların neye dayandığını bilmiyorlar. Hala bir sebep belirtilmiyor, ifade alma durumu da söz konusu değil.