Home , Avrupa , Augsburg’ta Eşit İşe Eşit Ücret Semineri

Augsburg’ta Eşit İşe Eşit Ücret Semineri

AUGSBURG | 28 – 10 – 2010 | Yeni Kadın’ın 9. Kurultay kararı olan,  “Eşit İşe Eşit Ücret” kampanyasının Augsburg ayağı 24.10.2010 Pazar günü gerçekleştirildi. 40 civarında katılımın sağlandığı seminerin açılışı, TEKEL işçilerinin direnişinden bir kesit gösteren film gösterisi ile başlatıldı. Yaklaşık 10 dak. Süren film ilgi ile izlendi.

Filmin bitiminde, komisyondan gelen arkadaşımız bu semineri neden TEKEL işçilerinin direnişi ile ilgili bir film gösterisi ile yaptığını anlattı. “TEKEL direnişinde emekçi kadınların katkılarını grevdeki erkek emekçi arkadaşları anlatırken; “hele ilk günlerde bizlere en büyük motivasyonu sağlayan ve yılgınlığın önünü kesmek için büyük çaba harcayan, polis saldırılarında barikatların en önünde yer alan emekçi kadın arkadaşlarımızdı. Oysa daha düne kadar bu arkadaşlarımız çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışan, olayları sorgulama cesaretine sahip olamayan, fabrikadan eve, evden fabrikaya gidip gelenlerdi. Ama ekmek kapımız tehlikeye girince, bu alanda her birisi birer militan oldu” diye anlatıyorlardı. Tek başına Türkiye’deki TEKEL direnişi, Almanya ve Hollanda’daki temizlik işçilerinin grevlerinde kadınların başarılı direnişleri bile bize kadının örgütlülüğünün ve bilinçlenmesinin, üretimde yerini alması ile nasıl daha kolaylaştığını göstermektedir. Ancak; tek başına üretime katılmak elbet her şey demek değildir. Çünkü üretime katılan kadın o alanda da cinsiyet ayrımcılığı sonucu iki – üç kat daha fazla sömürülmesine – ezilmesine rağmen çoğunlukla bunun farkında değildir.. Kadın yaşamı boyunca her koşulda sürekli çalışmasına rağmen, asli görevlerini ihmal etmemek için az saatli, düşük ücretli, güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kaldığından, ekonomik olarak erkeğe bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Aynı işi yaptığı erkek arkadaşından daha az ücret almaktadır. Yani tam gün çalışsa da aldığı ücret çok düşüktür. Ev içi emeği zaten görünmezdir. Kadının ekonomik gücünün olmaması onun söz ve karar hakkını da elinden almaktadır, böylece her türden şiddete uğrama riskini de sürekli taşır. Bu nedenle kadının eşit işe eşit ücret talebini, iki aşamalı bir kampanya ile yükseltmeyi önemli gördük” diyerek görsel sunum eşliğinde semineri anlattı.

Seminerin anlatımı bittikten sonra verilen kısa bir aranın ardından başlatılan ikinci bölümde ise sorular alındı ve katılımcılar düşünce belirttiler. Canlı bir tartışma bölümünün sürdürüldüğünü söyleyebiliriz.  Arkadaşımız gelen soruları cevapladıktan sonra toparlayarak etkinliği sonlandırdı.. Yaklaşık üç saat süren etkinliğimiz başarı ile sonuçlandırıldı.