Home , Avrupa , Atina’da Sokaklarda ve İşgal Evlerinin Çatılarında 1 Mayıs Kutlaması

Atina’da Sokaklarda ve İşgal Evlerinin Çatılarında 1 Mayıs Kutlaması

Haber Merkezi|02.05.2020| PAME, ADEDİ gibi sendikalardan Yunanlı komünistlere, çeşitli anarşist gruplardan çevre örgütlerine binlerce kişinin fiziki mesafeyi ayarlamaya çalışarak yaptığı yürüyüşte „En korkunç virüs kapitalizmdir“, „Askeri üsler kapatılsın, sınırlar açılsın“, „Örgütlü işçiler yenilemez“ gibi pankartlar taşındı.

TKP-ML, SYKP, Halk Cephesi gibi Türkiyeli devrimci örgütlerin de katıldığı yürüyüşün ardından Yunanistan Eylem Birliği Türkiye/Kürdistan saat 18.00’de çoğunlukla mültecilerin ve anarşistlerin yaşadığı Prosfygika’daki işgal evlerinin çatılarında 1 Mayıs kutlaması yaptı.

Atina’nın merkezinde yer alan, 1930’larda mübadele ile Türkiye’den gelen Rumların konut ihtiyacını karşılamak için inşa edilen, ardından Nazi işgali döneminde Partizanlara ev sahipliği yapmış, Atina’nın Naziler karşısında en son düşen “kalelerinden” biri olarak tarihsel öneme sahip olan ve bu tarihi Nazi işgaline karşı direnişin birer nişanesi olan duvarlarındaki mermi izlerinden görmenin mümkün olduğu bu işgal evlerinin bloklarının çatılarında Platform bileşenlerinin bayrakları ve pankartlar asılarak 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirildi.

Kutlamada öncelikle başta 1 Mayıs şehitleri olmak üzere tüm devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Ardından hem dünya hem de ülkemiz açısından 1 Mayıs’ın tarihsel sürecine dair kısa bir sunum gerçekleştirildi. Platform adına hazırlanan ve Türkçe-Yunanca okunan bildiride özel olarak pandemi sürecine ve bu sürece dair emperyalist kapitalist devletlerin yaklaşımlarına değinilerek; “Yaşanan pandemi, insanlığın ve gezegenin kurtuluşu için yegane alternatifin sosyalizm ve nihai olarak komünizm olduğunu tüm ezilenlere gösterdi” denildi.

İşgal Evleri Komitesinin yaptığı açıklamanın ardından etkinlik çeşitli marşlar, türküler ve halaylarla sona erdi.

scroll to top