Home , Bildiriler , ATİK: ‚Sudan’da Son Sözü Direnen Halk Söyleyecektir!‘

ATİK: ‚Sudan’da Son Sözü Direnen Halk Söyleyecektir!‘

 

Sudan’da Son Sözü Direnen Halk Söyleyecektir!

Sudan’da yaşanan ekonomik kriz sonucu, diktatör Ömer El Beşir’in otuz yıllık iktidarına son vermek için 19 Aralık 2018’de sokaklara çıkarak aylarca eylemler yapan Sudan halkının direnişi, tüm dünya kamuoyuna mal olmuştu. Bu direniş ve eylemler otuz yıllık El Beşir diktatörlüğüne son verdi. Halkın bu haklı öfkesinden rahatsız olan emperyalistler ve yerli işbirlikçileri, geçtiğimiz Nisan ayında askeri darbe ile, Ömer El Beşir’den boşalan iktidarı devam ettirmek, halkın haklı öfkesini ve direnişini kontrol altına almak/ bastırmak için generalleri iş başına  getirdiler.

Askerî darbe ile ülke yönetimine getirilen orduya rağmen, muhalih halk başkent Hartum’da yaklaşık iki aydır sivil hükümete geçiş talebiyle demokrasi nöbeti tutmaktaydı.

Halkın direnişi neticesinde cuntacılar, eylemlere öncülük eden Özgürlük ve Değişim Hareketi ile görüşüp müzakerelere başlamak zorunda kaldılar. Muhalif güçlere öncülük eden komite ile askeri konsey arasında aylardır devam eden müzakerelerde kısmî anlaşmalar sağlanmış, bazı noktalardaki anlaşmazlıkların çözümü için de görüşmelerin devam etmesi beklenmekteydi. Ancak; başkent Hartum’da, 3 Haziran sabahı erken saatlerde darbeci yönetimin emrindeki Sudan ordusu, oturma eylemi yapan halka yönelik gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak bir katliam gerçekleştirdi. Halen sokaktaki halka yönelik saldırıyı sürdüren ordu güçleri, katliamlarına devam etmektedirler. Halkın haklı ve meşru olan demokratik taleplerini kanla bastırmak isteyen darbecileri, uluslar arası sözde insan hakları kuruluşları üç maymunu oynayarak izlemekle yetinmektedir.

Halkın en doğal hakkı olan demokrasi mücadelesine dahi tahammül edemeyen faşist generallerin gerçekleştirdikleri katliamda, resmi kurumların açıklamalarına göre şimdiye kadar 40 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmışken, onlarca insanın ise akıbeti bilinmemektedir. Katliamda yaşamını yitirenlerin gerçek sayısı çok daha yüksek olup, katliam hala sokaklarda devam etmektedir. Ancak; katliam sonrası halk hareketi ile bugüne kadar yapılan anlaşmaları iptal eden darbeci yönetime karşı, Sudan sokaklarındaki direnişler de devam etmektedir. Sudan halkının askeri darbeye karşı verdiği mücadele, toplumsal muhalefetin uzun yıllardır dipte biriken dalgasının yüzeye vurmasıdır. Kuzey Afrika ülkelerinde, Ortadoğu’da faşist iktidarlara karşı son yıllarda toplumsal muhalefetin sokak eylemlerinin bir parçası olan Sudan’daki direniş, halkın faşist askeri diktatörlüğe karşı haklı direnişidir. Bu direnişin kanla bastırılması, uluslar arası emperyalist güçlerin talan politikalarının bir parçasıdır. Emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı olan tüm güçlerin, Sudan halkının haklı direnişinin yanında olması bugün elzemdir. Çünkü Sudan halkının direnişinin katliamla bastırılması, uluslar arası emperyalist güçlerin desteğiyle olmaktadır ve bu oyunu bozmak halkın direnişine destek vermekle mümkündür.

ATİK olarak, Sudan halkına karşı gerçekleştirilen bu katliamı kınıyor, Avrupa’daki demokratik ve ilerici kurumlar ile Uluslar arası kamuoyunu Sudan halkının demokratik ve meşru talepleri karşısında duyarlı olmaya, katliama karşı tavır almaya çağırıyoruz!

Kahrolsun Sudan’daki Faşist Askeri Darbe!

Yaşasın Sudan Halkının Meşru ve Haklı Direnişi!

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu