Home , ATİK , ATİK Heyeti Suruç Ziyaretini Tamamladı

ATİK Heyeti Suruç Ziyaretini Tamamladı

atik_basın_açıklaması_1Pirsûs | 08-11-2014 |  ATİK heyetinin sınıra ziyareti bugün (8 Kasım) Suruç Measer Köyü’nde sabah nöbeti ile devam etti. Sabahın erken saatlerinde Dersim YDG’nin de katılımı ile Kobanê Şehitler Mezarlığı’nı ziyaret eden ATİK heyeti, „Şehid namırın“ sloganları eşliğinde bir anma gerçekleştirdi.

Sonrasında Dersim YDG’nin de getirmiş olduğu yardımları teslim etmek üzere çadırları gezen heyet kitleyle beraber Rojava ve Suphi Nejat Ağırnaslı çadırkentlerini gezdi.

ATİK heyetinin Kobanê’li halk için yürüttüğü yardım kampanyası çerçevesinde gerçekleştirdiği Suruç ziyareti basın açıklaması ile sona erdi.

Heyet, kampanya çerçevesinde Amed Belediyesi ile görüşmüş devamında Suruç’a gelerek burada Kriz masası ile görüşerek devamında ise Kobanêlilerin kaldığı çadır kentleri ve Nöbet eylemlerinin sürdüğü Measser ve Mısyanter Köylerine gelerek burada eyleme katılmıştı.

Heyet, toparladığı yardımları Suruç’ta yetkililere teslim ederken; ziyaretini Belediye binası önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile sonlandırdı. Basın açıklamasına Milletvekili İbrahim Ayhan da katılırken, Dersim’de okullarda kıyafet yardımı toparlayan Dersim YDG heyeti de basın açıklamasına katıldı.

Basın açıklamasında Heyet adına ATİK Genel Sekreteri Süleyman Gürcan konuştu. Gürcan konuşmasında İbrahim Kaypakkaya atik_basın_açıklaması_2geleneğinden gelen Avrupalı ve Türkiyeli kurumlar olarak burada bulunduklarını, DDSB, YDG, Deri-İş Sendikası, Avrupa Yeşiller Partisi milletvekili Fizil Demirel ve Avrupa Sosyal demokrat Parti milletvekili Ali Rıza Şimşek’in de aralarında bulunduğunu belirtti.

Rojava Devrimi’nin Ortadoğu’da yeni bir model önerisini açığa çıkarttığını belirten Gürcan,

Başta Türk devleti olmak üzere Ortadoğu gericiliğinin bu sistemi boğmaya yöneldiğini ifade etti. Kendilerinin ise bu süreçte direnişi destekleyen değil, parçası olan bir konumlanışa sahip olduklarını belirten Gürcan, daha önce 25 bin Euro Şengal için topladıklarını, Kobsnê için 34 bin 500 euro’yu daha ATİK olarak yetkililere teslim ettiklerini belirtti. Gürcan Ayrıca YDG’nin kıyafet yardımında bulunduğunu, Deri-İş Sendikasının ise ayakkabı ve kıyafet, çadır, Gıda yardımlarda bulunduğunu aktardı.

Gürcan ayrıca, iki günlük programlarıçerçevesinde bu direnişi gözlemlediklerini belirtirken “Biz Avrupaya gittiğimizde şunu anlatacağız.Bir tarafta gericiliğin saldırısı, diğer tarafta gericiliğin baskısı ve soykırımları var. Ama öbür tarafta ise direnen Kürt halkı var. Sınırın bu tarafında ise Kobanê direnişi ile bütünleşen Kürt halkı ve direnişi sahiplenen diğer halklar var. Biz bu direnişin ve mücadelenin sahiplenilmesi için bütün Avrupa’daki işçilerin-emekçilere bu çalışmayı ve direnişi sahipleneceğiz” dedi.

Gürcan’ın konuşması’nın ardından Milletvekili İbrahim Ayhan da bir konuşma yaparken basın açıklaması “bijî berxwedana Kobanê” sloganı ile sonlandı.

(Özgür Gelecek)

 

scroll to top