Home , ATİF , ATİF: “Enternasyonal Proleteryanın Ölümsüz Önderlerine Selam Olsun!“

ATİF: “Enternasyonal Proleteryanın Ölümsüz Önderlerine Selam Olsun!“

Haber Merkezi |10.01.2018| Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) yaptığı cağrı ile her sene Berlin’de düzenlenen Rosa Lüxemburg , Karl Liebknecht ve Lenin (LLL-Demo) anma yürüyüşüne çağrı yaptı. Her sene Ocak ayının ikinci Pazar günü olarak belirlenen tarihlerde geleneksel olarak yürüyüş düzenlenmektedir. Bu yıl 14 Ocak ‚a tekabül eden yürüyüş için ATİF Yönetim Kurulunun çağrısı şu şekilde;

Enternasyonal Proleteryanın Ölümsüz Önderlerine Selam Olsun!

Enternasyonal proleteryanın büyük önderleri V. Lenin, Rosa Lüxsemburg ve Karl Liebknecht’i ölüm
yıldönümlerinde bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.
İşçi sınıfının ve Ekim Devrimi’nin büyük önderi Lenin 21 Ocak 1924’te yaşamının yitirdiğinde
dünya proleter hareketine büyük bir miras bırakmıştı. Rusya topraklarında yaşayan çeşitli
uluslardan işçi ve köylülerin Lenin önderliğinde yürüttüğü devrim mücadelesi başarıya ulaşmış,
Ekim devrimi ile işçi sınıfının ilk devletinin kuruluşu ilan edilmişti. Böylelikle emperyalist dünya sisteminin zincirinde büyük bir halka koparılmış oldu. Artık sınıf mücadelesi daha güçlü bir mevziye sahipti. Lenin aynı zamanda Marksist bilime yaptığı çok yönlü katkılarla emperyalizm çağının Marksizminin teorik inşasını gerçekleştirdi.

Birinci Emperyalist paylaşım savaşında Alman işçi sınıfının önder politik gücü Sosyal Demokrat Parti ne yazık ki işçi sınıfına ve dünya halklarına ihanet edip savaşı destekleyen bir pozisyonda olmuştu. Bu ihanete Marksist bilimin savunucuları Rosa Lüxsemburg ve Karl Liebknecht büyük bir kararlılıkla başkaldırarak, işçi sınıfının ve dünya halklarının önderleri ve büyük kavgacıları oldular. Onların bu kararlı savaşımları sınıf düşmanlarının kiniyle karşılandı. Alman burjuvazisi yeni bir devrim dalgası yaratmalarından korktukları Rosa ve Karl’ın hunharca katletti. Lenin, Rosa ve Karl Marksizmin hem teorik, hem de pratik geliştiricileri ve uygulayıcıları olarak, dünya işçi sınıfı ve halklarının silinmez tarihine altın harflerle yazıldılar. Büyük Ekim Devrimi’nin 100. yılında Alman proleteryasının önderleri Rosa ve Karl’ın mezarlarının bulunduğu Berlin’de işçi sınıfının bu büyük önderlerini bir kez daha anacağız. Bu vesileyle anti-emperyalist, anti-faşist mücadeleye gönül vermiş tüm halkımızı yapılacak anma yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.

14 Ocak 2018   Saat-10.00
Frankfurter Tor  – Berlin

ATİF Yönetim Kurulu