Home , Avrupa , ATİF: „Bir Daha Asla“ Demenin Tam Zamanı!

ATİF: „Bir Daha Asla“ Demenin Tam Zamanı!

20 Mayıs Pazartesi Günü̈ Almanya’nın kuzeyindeki Sylt adasında Üniversiteli gençlerin düzenlediği partide, bir kısım gencin “Almanya Almanların yabancılar dışarı” sloganı atarak, Hitler selamları yapmaları toplumun büyük kesiminde tepkiyle karşılandı.

Takip eden günler de görüldü̈ ki; bu ırkçı tarz ve anlayış yalnızca bu eylemle sınırlı kalmadı. Baden- Wüttenberg eyaletine bağlı Nagold’ta yine otobüste düzenlenen bir partiden sokaklara doğru benzeri ırkçı sloganlar atılmış ve faşist Hitler selamı verilerek sokaklarda dolaşmışlardır. Yine pazar günü̈ Hessen’e bağlı Offenbach Main şehrinde bir futbol karşılaşmasında bir gurup taraftar polisin hemen dibinde aynı sloganlarla Hitler selamı vermiş, faşist Hitler’in adını anarak kutsamış ve kitleyi tahrik etmiştir. Polisin hemen önünde yaşanan bu olay karşısında, bu sloganların ve Hitler selamının yasak olmasına rağmen polis hiçbir tepki vermemiş ve müdahalede bulunmamıştır. Polisin bu tutumunu şiddetle kınıyor ve haklarında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

Bu dalga bugün (30.05.2024) giderek Almanya’nın birçok şehrine yayılmaya başlamıştır. Görülen o ki; bu eylemler asla tesadüf değil, planlı, organize bir eylemler zinciridir!

ATİF olarak bu faşist-ırkçı anlayışı ve tarzı öfkeyle karşılıyor, şiddetle kınıyor ve bu tutumu kabul edilemez buluyoruz! 

Siyasetin ayrımcı, ötekileştirici dili, bu suçlar ekseninde faillerin cezasız kalması ya da çok az bir ceza ile adeta ödüllendirilmesi bu ırkçı atmosferin oluşmasında büyük etkendir! Yine tüm bu ırkçı eylemlerin ana akım medyada çok yer almaması, siyasetin gündeminde çok cılız yer alması bunu cesaretlendiren diğer etkenlerdir.

Bu atılan slogan ve gösterilen semboller yasayla engellenmiştir. Buna rağmen bunların yapılması, yasanın ihlali olmasıyla birlikte toplumda bir bölünmeye, güvensizliğe yol açmaktadır. 

Bu birkaç sarhoşun yaptığı eylem olarak önemsizleştirilip geçiştirilemez! Kaldı ki; bu ne gece yarısı ne de sabaha karşı sarhoşluk halinde yapılmıştır, aksine gün ortasında son derece bilinçli, planlı yapılmış bir eylemdir!

Bu, uzun yıllardır dokunulmayan faşist AFD ve o düzeyde siyasilerin kullandığı ayrımcı dilin toplumu zehirlemiş halidir. Bu bir bölgenin değil, bütün bir ülkenin ve onun toplumunun sorunudur.

Filistin ‘deki katliamlara sessiz kalan Almanya hükûmeti, her fırsatta işgalci, Siyonist İsrail’in yanında olduğu belirtmektedir. Filistin halkına yönelik katliamları protesto etmek yasaklanırken, ırkçı AFD‘nin faşizan gösterileri görmezden gelinmektedir. Almanya toplumunun içerisinde serpiştirilen ırkçılık tohumu ve faşist ideolojilerin farklı araçlarla yaygınlaştırılması, mülteci ve göçmen kitlelerde derin bir korku ve gelecek kaygısı yaratmaktadır.

Bizler ATİF olarak, bir daha asla demenin tam zamanı diyerek toplumun tüm kesimlerini antifaşist, anti-emperyalist cephede birlikte oluşan bu ırkçı-faşist yükselmeye cesaretle karşı durmaya çağırıyoruz.

Şimdi konuşmanın, yakınmanın değil sokaklara inmenin, eylemin zamanıdır! 

Yaşasın halkların, tüm kimliklerin eşitliği ve kardeşliği

Kahrolsun her türden gericilik ve faşizm!

ATİF- Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu