Anasayfa , Avrupa , Artsakh’ın İşgali Berlin`de Protesto Edildi

Artsakh’ın İşgali Berlin`de Protesto Edildi

BERLİN|02.10.2023| Azerbaycan, Türkiye ve İsrail devletinin desteği ile 20 Eylül 2023 tarihinde girişilen Artsakh’ın işgal harekâtı Almanya`nın başkenti Berlin`de protesto edildi.

Protesto eylemi için yüzlerce kişi cuma günü 29.09.2023 tarihinde saat 17:30 da Berlin`in Hermannplatz Meydanı`ında bir araya geldiler. Meydan da toplanan kitle saat 18:30`da hep birlikte sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Özellikle Türk göçmenlerinin yaşadığı mahalle ve sokaklar yürüyüş güzergahı olarak seçilmesi dikkat çekiciydi.

Protesto eylemine yerli ve göçmen birçok devrimci, demokrat kurum ve örgütün yanı sıra, demokrat, ilerici halktan da katılımın olması dikkat çekiciydi. Faşist Türk ve Azerbaycan devletlerinin uzun süredir abluka altına aldığı ve 20 Eylül 2023 tarihinde de işgal harekâtı gerçekleştirdikleri Dağlık Karabağ. Bölgesi halkı ile dayanışma çağrıları yapılarak, gerçekleştirilen bu işgal girişimi lanetlendi.

Eylemde söz alan konuşmacıların tümü, bu işgal harekâtına tüm devletlerin sessiz kaldığını ve dünyanın, gözünün önünde gerçekleştiğini, ABD’den AB’ye tüm kapitalist ülkelerin ses çıkarmadan bu iki faşist ülkenin işgal eylemini seyrettiği söyleyerek, derhal buna son vermeleri ve bu her iki ülkeye yaptırımlar uygulama talebinde bulundular. Almanya`nın silahları ile Azerbaycan`ı desteklediğini ve bu silahlar ile Dağlık Karabağ`ın havadan ve karadan vurulduğuna dikkat çekerek, buna derhal son verilmesi çağrısında bulundular.

Eyleme ATİK`de (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)  bayrakları ile katılarak Artsakh halkı ile dayanışma ve faşist Türk ve Azerbaycan işgaline karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Ayrıca ATİK`in Ermenice ve Türkçe çıkardığı bildiriler eylem esnasında kitleye dağıtıldı.

Toplanma alanında ve yürüyüş esnasında tüm kitle hep bir ağızdan Türkçe ve Almanca`´ Katil ve Terörist Erdogan ve Aliyev, “Faşizme karşı omuz omuza,, “Yaşasın enternasyonalist dayanışma,, vs. sloganları attılar.