Home , Avrupa , Ankara’da Yapılan Katliam Paris’te Lanetlendi

Ankara’da Yapılan Katliam Paris’te Lanetlendi

paris(2)PARİS | 11 – 10 – 2015 | Ankara’da düzenlenen Barış ve Demokrasi mitinginde yapılan bombalı saldırı sonucu yüzlerce insanımızın katledildiği katliam, Fransa’nın başkenti Paris’te 10-11 Ekim tarihlerinde yapılan miting ve yürüyüşlerle lanetlendi.

Aralarında ATİK ve Partizan‚ın da bulunduğu birçok Türkiyeli devrimci demokrat kurum, Kürt yurtsever hareketin kurumları, Alevi kurrmları ve Fransız kurumlarının çağrısıyla, ilk eylem 10 Ekim Cumartesi günü yapıldı. Saat 13’de Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi  bir araya geldi. Eylem, katledilenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Daha sonra Türkıyeli ve Fransız  kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda katliamın, faşist TC devleti ve desteklediği gerici güçlerin ortak bir saldırısı olduğu söylendi. Ayrıca Fransız kurumlar başta olmak üzere yapılan konuşmalarda, Fransa’nın AKP ve Eroğan’dan desteğini çekmesi ve HDP ve PKK konusundaki olumsuz tavrın değiştilmesi gerektiği vurgulandı. Konuşmalar sık sık “Katil Erdoğan”, “Katil DAİŞ, İşbilikçi Türkiye” sloganları ile desteklendi.

Daha sonra Urfa milletvekili Osman Baydemir bir konuşma yaptı. Baydemir konuşmasında, yaşanan katliamda yaşamını yitirenleri anarken, bu kanlı katliamı gerçekleştiren zihniyetin Kobanê’de, Amed’de, Suruç’ta, Adana’da, Mersin’de yaşanan katliamlardaki güçlerle aynı olduğunu ve aynı zihniyetten beslendiğini ifade etti. paris(5)

Baydemir konuşmasında “Kardeşlerim her şey gün gibi açıkta. Gizlisi saklısı olmayan bir katliamı yaşıyoruz. IŞİD’in mantığı Ortadoğu coğrafyasında ne idiyse Kobanê’ye saldıran barbarlığın mantığı, amacı ne idiyse Ankara katliamını gerçekleştirenlerin zihniyeti aynı, mantığı aynı ve beslendiği kaynak aynıdır. Aynı odaktır. Bugün hiç şüpheniz olmasın ki tarihi bir gün olacaktı. Bugün bir kez daha o meydanda barışa bir şans denilecekti. İşte barıştan korkanlar, daha açık bir ifadeyle KCK’nin eylemsizlik kararından rahatsızlık duyanlar, Türkiye’nin batı yakasına asker, polis, gerilla cenazesi gelmemesinden dolayı korkanlar barış talebini ve birlikte yaşam talebini kana buladılar” dedi.

Baydemir’in konuşmasından sonra, Ankara’daki katliamı lanetleyen pankartın arkasında en önde Osman Baydemir, Fransa Sol Cephe Genel Sekreteri Jean-Luc Mélenchon ve kurum temsilcileri olmak üzere kitle sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’ndan Strasbourg St – Denis kemerine kadar yürüyüşe geçti.

İkinci eylem yine aynı kurumların çağrısıyla 11 Ekim Pazar günü yapıldı. Saat 14’te yine Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kitle katledilenler için yapılan saygı duruşu ve Erdoğan, AKP ve DAİŞ’i teşhir eden sloganlarla eylemin startını verdi. Devamında Fransız Komünist Parti genel sekreteri Pierre Laurent bir konuşma yaptı.

paris(25)Türkiyeli, Kürt ve demokrasi güçlerine başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Laurent, katliamın AKP ve Erdoğan siyasetinin ürünü olduğunu vurguladı. Laurent “aylardır Amed, Suruç, Cizre ve daha birçok yerde yaşanan katliamların failini bulmayan devlet sorumluluğunu bilmelidir” derken Avrupa ve Fransa’daki iktidarların Erdoğan’dan desteğini çekmesi gerektiğinin altını çizdi. Laurent özellikle konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suruç sonrası Erdoğan’a „başsağlığı“ dilemesinin anlamsızlığını vurguladı. “Taziye sahibi demokrasi güçleri ve Kürtler iken tutup tüm bu saldırıları provoke eden Erdoğan’a başsağlığı dilemekten vazgeçin” diyen Laurent, dün olduğu gibi bugün de HDP, Kürt halkı ve Türkiyeli demokrasi güçlerinin yanında olacaklarını vurguladı.

Pierre Laurent’ in konuşmasından sonra kitle sloganlarla, en önde kurum temsilcileri olmak üzere Chatelet paris(3)Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Partizan ve ATİK adına da fransızca bir konuşma yapıldı. Suruç’ta olduğu gibi bu katliamım faili bellidir denilen açıklamada, faşist TC devleti ve onun bugünkü temsilcisi AKP ve T. Erdoğan’ın bu katliamın asıl sorumlularıdır denilldi. Bu katliamlara karşın mücadelemizin yükselerek devam edeceği vurgulanan konuşmada, bu katliamların hesabının er geç sorulacağı vurgulandı. Etkinlik boyunca Partizan tarafından hazırlanan bildirinin Fransızcası yoğun şekilde dağıtıldı. Binlerce kişinin katıldığı eylem Chatelet Meydanı’nda yapılan konuşma ve saygı duruşuyla sloganlarla sonlandırıldı.

scroll to top