Home , Avrupa , Turgut Kaya Açlık Grevinin 55.Gününde

Turgut Kaya Açlık Grevinin 55.Gününde

HaberMerkezi|24.07.2018|Yunanistan’da “interpol araması” gerekçesi ile tutuklanan ve 30 Mayıs ‚ta görülen duruşmada Türkiye ‚ye teslim edilme kararına karşı açlık grevi eylemi gerçekleştiren komünist tutsak Turgut Kaya eyleminin 55.gününe girdi.
Iltica dairesinin geçtiğimiz Cuma günü Turgut Kaya’nın siyasi statüsü kabul edildi. Ancak Turgut Kaya derhal serbest bırakılana kadar eylemini güçlü bir iradeyle sürdürüyor.Avrupa’nın farklı ülkelerinde Turgut Kaya için eylemler yapılırken Yunanistan’da her gün eylemler düzenlenmektedir. Bugün parlemento binası yakınında ki Syntagma meydanında stant açıldı .Sabbah erken saatlerde acılan stantta bildiri dağıtımı ve imza toplanmaktadır. Ayrıca İltica dairesinin kararını bekleyeceğini belirten Yunanistan adalet bakanı karar verildikten bu zamana kadar henüz Turgut Kaya serbest bırakılması yönünde bir açıklama yada karar vermediği için Bakanlık önünde toplanan aktivistler Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşması için Bakanlık girişinde pankart aşarak eylem gerçekleştirdi.
Sloganlar ve konuşmalarla Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılması istendi. Eylem Yunanistan saatine göre 14.40’’ta Bakanlık önünden yapılan yürüyüşle sonlandırıldı. Ayrıca dünden itibaren Yunanistan’da çıkan yangın sonuçu çok sayıda insanın öldüğü bilgisi paylaşıldı. Bundan dolayıda aktivistler tarafından Yunanistan halkının acısını paylaştığını belirten dövizler bulunduruldu. Yangından dolayı Yunanistan’da devlet tarafından  3 günlük yas ilan edildi.